|  BYDLENÍ
st 9. října, svátek má Štefan α Sára, zítra Marina
Koupelna
Vyrobit si doma difuzér není rozhodně nic složitého 

Pryč s jedy! Toaletu i byt provoníte i netoxickou vůní, kterou si můžete vyrobit i doma

21. dubna 2018 08:50 / Shutterstock
 11   0
Jakmile vás začne zajímat, co jíte, brzy se zamyslíte i nad tím, co na sebe mažete, čím se stříkáte a v čem perete. Jednoduše budete více přemýšlet nad tím, za co jste ochotni nechat v obchodě své peníze. Poradíme vám, jak se vzdát sprejů a voňavých difuzérů na toaletu.

Nikdo nevoní po fialkách, jak se říká, ale zápach na toaletě obvykle trpět nehodláme. Pořizujeme si čističe, gelové kuličky do mísy i vůni. Čím aromatičtější, tím lepší – přebijí smrad, kterému se po použití wc někdy nevyhneme. Spočítali jste si někdy, kolik vás celá tato výbavička stojí a co všechno jste nuceni na toaletě vdechovat?

Nabídka čističů je dnes obrovská a i v drogeriích běžně seženete ekologické přípravky. Cenově se od chemických tolik neliší, složením a výrobou jsou přitom nesrovnatelné. Vybírat lze z různých aroma. A vůni pro toaletu? Tu si můžete jednoduše vyrobit. Přímo z těch ingrediencí, které máte rádi.

Citronová vůně

Do malého hrnce vložte citrony nakrájené na plátky a libovolnou výraznou bylinku – klidně levanduli nebo rozmarýn. Zalijte vodou a nechte projít varem. Potom nechte chvilku odstát a nalijte do libovolné hezké skleničky nebo staršího obalu od parfému. Lze dozdobit mašličkou nebo lýkem. Jak docílit toho, aby se celá koupelna blýskala i bez předražených chemických přípravků, jsme psali zde.

Citronový sprej

Pokud preferujete osvěžovače v podobě spreje, sežeňte si hezkou lahvičku s rozprašovačem. V půl litru vody rozmícháte lžičku sody a polévkovou lžíci citronové šťávy. Je lepší ji přecedit. Směs bude trochu pěnit, ale není třeba se lekat. Až proces skončí, přelijte do rozprašovače a používejte jako klasický sprej.

Soda s esencí

Jak je známo, soda pohlcuje pachy. Proč ji nevyužít i na toaletu, když stojí pár korun? Tím nejjednodušším řešením je nasypat trochu sody do uzavíratelné skleničky a pokapat ji esenciálním olejem, který vám voní. Oblíbené jsou rozmarýn, citronová tráva, levandule i grep. Do vršku provrtáte hřebíčkem otvory, aby vůně pronikala do místnosti a je hotovo! Pokud budete mít dojem, že už toaleta nevoní, stačí přikapat olejíček. Sodu je třeba vyměnit asi jednou za měsíc.

Olejový osvěžovač

Je to v podstatě difuzér, který se může pochlubit dlouhou trvanlivostí. Připravíte jej jednoduše smícháním neparfemovaného dětského olejíčku a libovolného esenciálního oleje. Nalijete do úzké nádobky (klidně vázičky, užší skleničky nebo starší nádobky po parfému) a vložíte do ní několik špejlí. Polovina by měla být v nádobě, polovina trčet ven. Až aroma vyprchá, můžete jen přikapat esenci a vyměnit špejle.

Gelová dekorace

V tomto případě zabijete takzvaně dvě mouchy jednou ranou. Provoníte toaletu a navíc získáte zajímavou dekoraci. Příprava je už ale trošku náročnější na čas. Připravíte si sáček želatiny bez příchuti, sůl, esenciální olej, potravinářské barvivo. Želatinu uděláte podle návodu, promícháte se lžičkou soli a postavíte bokem. Do menší skleničky nakapejte vonný olejíček (asi 15 kapek) a trochu barviva (asi 5 kapek), nalijete napolo vychladlou želatinu a promícháte. Během tuhnutí můžete přidat do želatiny libovolnou dekoraci – korálky, kamínky, mušličky. Skleničku necháte na záchodě otevřenou, případně ji přetáhnete kouskem propustného plátýnka.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu