|  BYDLENÍ
čt 23. května, svátek má Vladimír, zítra Jana
Tipy a inspirace
Stačí chvilka nepozornosti a nepříjemný odér zamoří celý byt 

Spálenina se drží v bytě i týdny. Znáte fígle, jak se jí účinně a rychle zbavit?

19. dubna 2018 14:01 / Pinterest
 10   0
Připáleninu z hrnce odstraníme snadno i bez drhnutí – pomocí solného roztoku, jedlé sody nebo černého čaje. Může se však stát, že nám zápach spáleniny zamoří celý byt a nepomůže ani důkladné větrání. Naštěstí existuje postup, jak smrad z domácnosti vyhnat.

Připálit jídlo se čas od času podaří kdekomu. Na vině může být zničené dno kastrolu nebo pánve, ale také krátké odběhnutí či telefonát. Spálené jídlo oželíme, ale žít řadu dní s nelibým odérem není nic příjemného. Máme pro vás několik tipů, které fungují.

Káva

Když potřebujeme vybrat parfém, pomůže káva. Právě ta dokáže nejlépe neutralizovat výrazné vůně. Poradí si také se zápachem v lednici. A vyzkoušet ji lze i v místnosti. Zabírá vaření kávy nebo káva nasypaná v menší mističce. Prověřené je také opatrné pražení zrnek kávy na suché pánvi. Tato metoda je ale účinná spíš v případě menších připálenin a v menších prostorách.

Citrony

Oloupeme slupky z citronů, vhodíme do vody a zapneme sporák. Jakmile voda projde varem, stáhneme a vaříme dál – klidně i několik hodin. Vůni z citronů necháme odpařovat do prostoru. Můžeme přidat výrazný hřebíček. Zmíněné ingredience se často používají také na výrobu domácích aroma.

Ocet

Zavařovali jste někdy v kuchyni okurky? Pak jistě nezapomenete na známý octový odér, který se držel v domě ještě několik dní. I ten dokáže přebít připáleninu. Abyste místo jednoho problému neřešili druhý, povařte ocet v hrnečku pouhých deset minut a potom ho vylijte. Můžete zkombinovat i s dalšími uvedenými metodami.

Sůl

Pachy pohlcuje nejen jedlá soda, ale také sůl. Další z prověřených metod je rozmístění mističek se solí po místnosti, případně po bytě – buď samotnou, nebo rozmíchanou v trošce vody. Trochu soli můžete nasypat i na kuchyňský stůl nebo linku. Doporučuje se nechat působit několik hodin. Co všechno platí na připálené nádobí?

Pračka

Silný zápach umí proniknout i do textilií, nábytku nebo stěn. V tom případě nezbývá, než sundat záclony, závěsy, povlaky na polštářky i na židle a všechno vyprat. Doporučujeme přetřít vodou s octem veškerý nábytek a podle materiálu se vrhnout i na sedačku. Jen tak budete mít opravdu jistotu, že se se zápachem vypořádáte co nejdřív.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu