|  BYDLENÍ
so 15. června, svátek má Vít, zítra Zbyněk
Kuchyně
I mytí nádobí může být zábava pro celou rodinu 

Žít v ekologické domácnosti je hračka. Stačí syntetiku nahradit přírodninami

07. dubna 2018 11:03 / Shutterstock
 0   0
Preferujete přírodní materiály, produkty šetrné k přírodě a všechno, co je rozložitelné? Máte skvěle našlápnuto k tomu, zřídit si doma ekologickou domácnost – tedy pokud možno bez odpadu. Víme, co k tomu budete potřebovat.

Názor, že většina lidstva ekologii neřeší, a my jsme jenom pomyslná jehla v kupce sena, dávno není v kurzu. Hrdina je ten, pro koho je ochrana přírody na prvním místě. Začíná to už tím, že si nedovolí odhodit při procházce papírek, pet lahev nebo cokoliv, s čím by si příroda neporadila. V domácnosti automaticky třídí odpad a snaží se vyhýbat chemikáliím. Dalším tipem je nahradit kuchyňské pomocníky.

Žínka z juty

Většina hospodyněk používá při mytí nádobí houbičku. Deset kusů vyjde v drogerii doslova na pár korun. Vyrobeny jsou však převážně z polyuretanu nebo viskózy. Co vyzkoušet kuchyňskou žínku ze 100% juty? Manipulace je jednoduchá. Žínku navléknete na ruku, aplikujete gel na mytí nádobí a myjete.

Díky drsnějšímu materiálu si podle prodejce žínka poradí i se zaschlou špínou. Je opatřena provázkem, takže ji libovolně zavěsíte a krásně vám vyschne. Vyprat ji můžete v pračce na 40 °C. A hlavně: nemusíte kupovat každý měsíc nové houbičky v drogerii.

Kartáč se štětinkami z agáve

Na připálené hrnce je potřeba větší síla. Místo drátěnky ale můžete použít dřevěný kartáč se štětinkami z agáve. S certifikátem FSC máte záruku, že dřevo pochází z lesa, kde se hospodaří ekologicky. Jako veškeré dřevěné nádobí ale vyžaduje uskladnění na suchém místě. Je příjemný na dotek a podle zkušeností se s ním i snadno myje. Výhodou některých kartáčů je, že mají vyměnitelnou hlavici!

Kartáč na zeleninu

Čím čistíte zeleninu? Že ničím? Nebo houbičkou, kterou myjete nádobí? S tím ihned skoncujte. Řešením je kartáč na zeleninu. Usnadníte si jím čištění mrkve, petržele, celeru i brambor. Kartáče bývají opatřeny různým druhem štětin – jemnějšími i drsnějšími. Stejně jako kartáče na mytí nádobí se vyrábějí dřevěné a pocházejí z „šetrných“ lesů.

Textilie z přírodnin

Utěrky z bambusu nebo biobavlny jsou vysoce savé a elegantně nahradí utěrky ze syntetických mikrovláken. Místo mikrotenových sáčků můžete dětem balit svačiny do voskovaných omyvatelných ubrousků. Poslouží také k balení potravin. Jak správně balit pečivo? Poradíme, jak jej uchovat co nejkřupavější. Stačí si pořídit bavlněný pytlík za pár korun. A když se chováme ekologicky, tak už rovnou z bio bavlny.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu