Žít v ekologické domácnosti je hračka. Stačí syntetiku nahradit přírodninami
Názor, že většina lidstva ekologii neřeší, a my jsme jenom pomyslná jehla v kupce sena, dávno není v kurzu. Hrdina je ten, pro koho je ochrana přírody na prvním místě. Začíná to už tím, že si nedovolí odhodit při procházce papírek, pet lahev nebo cokoliv, s čím by si příroda neporadila. V domácnosti automaticky třídí odpad a snaží se vyhýbat chemikáliím. Dalším tipem je nahradit kuchyňské pomocníky.
Žínka z juty
Většina hospodyněk používá při mytí nádobí houbičku. Deset kusů vyjde v drogerii doslova na pár korun. Vyrobeny jsou však převážně z polyuretanu nebo viskózy. Co vyzkoušet kuchyňskou žínku ze 100% juty? Manipulace je jednoduchá. Žínku navléknete na ruku, aplikujete gel na mytí nádobí a myjete.
Díky drsnějšímu materiálu si podle prodejce žínka poradí i se zaschlou špínou. Je opatřena provázkem, takže ji libovolně zavěsíte a krásně vám vyschne. Vyprat ji můžete v pračce na 40 °C. A hlavně: nemusíte kupovat každý měsíc nové houbičky v drogerii.
Kartáč se štětinkami z agáve
Na připálené hrnce je potřeba větší síla. Místo drátěnky ale můžete použít dřevěný kartáč se štětinkami z agáve. S certifikátem FSC máte záruku, že dřevo pochází z lesa, kde se hospodaří ekologicky. Jako veškeré dřevěné nádobí ale vyžaduje uskladnění na suchém místě. Je příjemný na dotek a podle zkušeností se s ním i snadno myje. Výhodou některých kartáčů je, že mají vyměnitelnou hlavici!
Kartáč na zeleninu
Čím čistíte zeleninu? Že ničím? Nebo houbičkou, kterou myjete nádobí? S tím ihned skoncujte. Řešením je kartáč na zeleninu. Usnadníte si jím čištění mrkve, petržele, celeru i brambor. Kartáče bývají opatřeny různým druhem štětin – jemnějšími i drsnějšími. Stejně jako kartáče na mytí nádobí se vyrábějí dřevěné a pocházejí z „šetrných“ lesů.
Textilie z přírodnin
Utěrky z bambusu nebo biobavlny jsou vysoce savé a elegantně nahradí utěrky ze syntetických mikrovláken. Místo mikrotenových sáčků můžete dětem balit svačiny do voskovaných omyvatelných ubrousků. Poslouží také k balení potravin. Jak správně balit pečivo? Poradíme, jak jej uchovat co nejkřupavější. Stačí si pořídit bavlněný pytlík za pár korun. A když se chováme ekologicky, tak už rovnou z bio bavlny.