|  BYDLENÍ
st 9. října, svátek má Štefan α Sára, zítra Marina
Spotřebiče
Kde je napsané, že musí být pračka v koupelně? 

Kam umístit pračku, když doma bojujete s místem?

24. dubna 2018 10:05 / Shutterstock
 0   0
Může stát kdekoliv, jen se neobejde bez přípojky na vodu a na odpad. Jenže nepatří zrovna mezi menší spotřebiče, takže občas dokáže pořádně potrápit. Kam s pračkou? Ideálně na místo, kde nebude překážet, ale zároveň umožní snadný přístup. Tabu už dnes není ani obývák nebo ložnice.

Pračka je spotřebič, bez nějž se v domácnosti obejdeme jen těžko. Bohužel zabírá poměrně dost místa, což může být především v menším bytě docela problém. V takovém případě pryč s koncepty. Vyhraďte pračce místo tam, kde je pro ni prostor. Nezáleží na tom, jestli je to koupelna, kuchyně, chodba nebo lodžie. A jestli si vážně nevíte rady, dokáže poradit architekt. Pojďme si říct, jaké jsou výhody a nevýhody umístění pračky v jednotlivých místnostech bytu.

Koupelna

V prvé řadě se nabízí koupelna, kam se pračku většina majitelů snaží dostat. Není divu, je to praktické. Napojit ji na vodu a odpady je pak totiž hračka. V případě nouze navíc poslouží i odtok do vany. Dalšími výhodami je mít po ruce koš na špinavé prádlo, prací prostředky a v neposlední řadě sušičku.

Elegantním řešením v koupelně může být skříň, do které se pračka vestaví.  Atmosféru místnosti rovněž neruší, pokud se vám ji podaří schovat za roletu. Nad pračkou mohou být police, které využijete pro ukládání pracích prostředků. Pokud vaše koupelna takové možnosti nenabízí, můžete ji postavit na odiv a horní část využít také pro odkládání věcí. Oblibě se kvůli tomu stále těší pračky s předním plněním.

Do menších prostor se ale hodí i spotřebiče plněné vrchem nebo úzké. Pračku můžete postavit také pod desku s umyvadlem místo skříňky. Jen je třeba si pořídit nižší kousek. Jestli máte problém umístit pračku, ale už teď toužíte i po sušičce, promyslete variantu dvou spotřebičů nad sebou, případně kombinovanou variantu pračky a sušičky.

Pokud máte koupelnu opravdu malou, nesnažte se tam umístit pračku za každou cenu. Kýžený efekt vám to nepřinese. I menší místnost vyžaduje určitý manipulativní prostor a zaskládaná koupelna na komfortu nijak nepřidá.

Kuchyně

Pračka v kuchyni představuje druhou nejčastější variantu v menších bytech. Nevypadá nijak špatně ani rušivě, protože jako vestavěná bývá výhradně součástí kuchyňské linky. Při tvorbě kuchyně je však třeba s ní předem počítat. Výběr máte bohužel omezený. Zvolit je třeba výhradně spotřebič s předním plněním – tedy pokud netoužíte po tom, mít pračku coby solitéra poblíž kuchyňskému stolu. To by byla hodně velká avantgarda.

Výhody mít pračku v kuchyni jsou dvě: ušetříte místo v koupelně, spotřebič navíc nijak nenaruší váš interiér. Nevýhoda? Možná snad manipulace se špinavým nebo čerstvě vypraným prádlem u kuchyňské linky.

Komora, chodba

Technická místnost je značka číslo jedna. Pračka nebude nikomu na očích, stejně tak koše se špinavým prádlem nebo případná sušička. Za technickou místnost považuje někdo i sklep, případně komoru – neboli shromaždiště všeho, u čeho nevíme, kam s tím. V menším bytě může suplovat tuto místnost jakýkoliv neosvětlený prostor nebo výklenek. Pokud navíc sousedí s koupelnou nebo s toaletou, je to zase nenajvýš praktické. A další variantou může být i vestavěná skříň – tentokrát ne v koupelně, ale kdekoliv na chodbě. Není od věci do ní trochu zainvestovat. Vychytávky, které prodlouží při praní život vašemu spodnímu prádlu, najdete zde.

Ložnice, obývák

Ani umístění pračky v odpočinkové zóně není už dnes úplnou výjimkou. Obzvlášť v loftech, které představují jedno velké otevřené podlaží. Pračka stojí zkrátka tam, kde je pro ni místo. A nemusí přitom působit nijak rušivě! Na trhu je totiž řada designových kousků. V tomto případě hraje pochopitelně vzhled poměrně důležitou roli. Nevýhoda je bohužel jasná: zatímco budeme sledovat televizi nebo si povídat s přáteli, uslyšíme i přehazování prádla v bubnu.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu