|  BYDLENÍ
st 9. října, svátek má Štefan α Sára, zítra Marina
Interier
Dekor cihly může být k nerozeznání od pravého obkladu 

Tapety dodají bytu ten správný šmrnc. Vliesové zvládnou nalepit i naprostí začátečníci

23. dubna 2018 10:26 / Shutterstock
 0   0
Společné tapetování bytu bylo kdysi pomalu důvodem k rozvodu. Navzdory veškerému úsilí byl přesto výsledek mnohdy nevalný. Papír je sice k dostání pořád, chatrný materiál však naštěstí dávno nahradil vlies, vinyl a textilie. Tapetovat dnes zvládne kdokoliv doslova levou zadní.

Tapety se znovu vrátily do módy a jejich výběr na trhu je obrovský. Jakmile se jednou zakoukáte do barev a vzorů, nebude vám stačit plocha bytu. Vybrat v široké nabídce totiž není vůbec jednoduché. Nejdřív však zkuste popřemýšlet o materiálu. Papír, vlies, vinyl i textilie si žádají rozdílný postup a stejně tak i náročnost. Jestli jste nikdy netapetovali, doporučujeme jednoznačně sáhnout po vliesové rulce. Krom toho, že je její lepení nejjednodušší, se může aplikovat na různé druhy stěn.

1. Nákup tapet

Nepočítejte moc s tím, že navštívíte prodejnu tapet a vyberete na první dobrou. Zkuste si nejdřív projít e-shopy, případně zajít do obchodu zkušebně. Nejednejte impulzivně. Je třeba si pořádně rozmyslet, co se vám bude hodit do dané místnosti v interiéru. Když už si s tapetováním chcete dát tu práci, byla by přece škoda, kdybyste tapety za měsíc strhávali. Teprve až jste si jisti, po čem přesně jdete, vyměřte délky stěn i výšku stropu. V obchodě vám poradí, kolik rolí budete potřebovat. Odpadu se ale většinou nevyhnete, záleží totiž i na prostřihu tapety.

2. Příprava místnosti

Stěna případně zdi, které chcete tapetovat, by měly být snadno dostupné. Jen těžko budete lepit tapetu v dvaceticentimetrovém prostoru. Před samotným lepením je ale třeba si stěny připravit. Zbavte je prachu, můžete je zkusit i umýt. Jak na to, jsme psali zde. Vytáhněte ze zdí veškeré háčky a hřebíčky, které by mohly tapetu protrhnout. Případné nedokonalosti zasádrujte. Někteří výrobci doporučují stěny napenetrovat. Pro lepení tapet ale musí být perfektně suché, aby na nich drželo lepidlo.

3. Lepení tapet

Tapetu si naměřte předem tak, aby vám vzor hezky navazoval. Vliesové se na rozdíl od papírových nepřekrývají, ale lepí těsně vedle sebe tzv. na sraz. Naštěstí není třeba pokrývat lepidlem tapetu i stěnu – stačí zeď. Lepidlo nanášejte rovnoměrně tapetovacím válečkem a v rozumném množství – pouze vždy pod pás, který jdete zrovna lepit.

Pásy tapet pak začněte lepit vždy od okna a pochopitelně od stropu směrem k podlaze. Tapetu přitlačte rukama ke zdi a potom vyhlaďte ze středu směrem k okrajům tapetovacím kartáčkem. Bubliny vyhladíte gumovým válečkem. Přesahy u stropu a u země jednoduše odříznete ořezávačem, nejlépe podle pravítka. Zbytky lepidla můžete setřít suchým hadříkem nebo mořskou houbou. Jestli se rozhodnete otapetovat i strop, přizvěte si určitě někoho na pomoc. Tapetu vám může přidržovat smetákem.

4. Schnutí 24 hodin

Myslíte si, že vám tapety na stěnách dřív uschnou, když přitopíte nebo naopak uděláte v mísnosti průvan? Ani jedno se nedoporučuje! Tapety by měly schnout pomalu a rovnoměrně. Nechte jim minimálně 24 hodin.

5. Odstranění tapet

Vliesové tapety se zbavíte během chvilky. Stačí do ní udělat větší dírky a napustit ji odstraňovačem tapet. Potom je jednoduše strhnete. Stěnu přitom nijak nepoškodíte. Jestli měníte tapety poměrně často, nanesete před novým tapetováním na stěnu podklad pro výměnu tapet. Ty následující pak strhnete bez problémů během chvilky.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu