|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Interier
Rostliny vydrží bez vaší pomoci i čtrnáct dní 

Kytky přežijí dovolenou i bez vás. Poradíme, jak se snadno obejít bez sousedů

18. dubna 2018 09:09 / Pixabay
 0   0
Před každým prodlouženým víkendem nebo dovolenou jsme nuceni řešit to samé: kdo zalije kytky? Odpověď je přitom snadná. Zalijí se samy! Vyzkoušejte hydrogel nebo samozavlažovací koule. Čtrnáct dní nemusíte na rostliny myslet.

Obzvlášť v letním období si žádají některé květiny zálivku i dvakrát denně. Problém tak může znamenat i dvoudenní výlet. Ne každý má po ruce rodinu nebo sousedy, kterým důvěřuje a půjčí bez obav klíče od bytu. A co si budeme povídat – nikdo není nadšený z toho, když se mu pohybují po bytě „cizí“ lidé. Naštěstí existuje řešení, a to hned dvojí.

Hydrogelové kuličky

Hrají různými barvami, takže se často využívají pro nejrůznější dekorace, které prozáří interiér. Ale mají především praktické využití. Pokud odjedete mimo domov, frekvence zalévání jimi snížíte až o úžasných 70 %. Jak fungují? Kuličky namočíte na čtyři hodiny do vlažné vody, ve které se napijí a několikanásobně zvětší. Je proto lepší zvolit větší nádobu. Až kuličky nabobtnají, vylijte přebytečnou vodu a kuličky přidejte do květináčů. Lze je také opatrně smíchat s hlínou nebo používat samotné! Rostliny si budou z kuliček brát vodu. Květináče nebo vázy je však lepší umístit dočasně mimo sluníčko, aby kuličky rychle nevyschly.

Hydrogel se používá pro pokojové rostliny, ale i řezané květiny. Dají se v něm pěstovat i určité druhy květin, kterým stačí voda. Je však třeba zmínit, že po určité době se jejich kvalita snižuje. Jsou tak spíše občasným řešením. Co se týče orchidejí, které má doma většina z nás, není tento způsob závlahy podle některých odborníků vhodný dlouhodobě. Rostlince by po čase začaly uhnívat kořínky a chybět živiny. Skvěle ovšem v interiéru vypadá řezaná orchidej ve váze s hydrogelovými kuličkami.

Pořídit si hydrogelové kuličky není žádný problém. Na vyzkoušení se prodávají i v menších baleních jen za pár desítek korun. Vybírat lze z různých tvarů i barev. Kdo dává přednost jednoduchému interiéru, může sáhnout například po čirých nebo černých kuličkách. Třeba ještě dodat, že jsou netoxické, dokážou si udržet barvu i tvar několik měsíců, a jsou bohaté na dusík, fosfor a draslík. Lze je využít pro všechny druhy rostlin, které potřebují neustále vlhkou půdu, a to nejen v době dovolené. Jak pěstovat bylinky, aby vám v kuchyni na parapetu neuhynuly?

Samozavlažovací koule

Velká vychytávka, která vám bude zalévat kytky během čtrnáctidenní dovolené. A funguje zcela jednoduše. Kouli naplníte vodou, zapíchnete zešikma do květináče a kytka si vezme během vaší absence tolik vody, kolik jen potřebuje. Kouli je vždy třeba zapíchnout do květináče seříznutým koncem nahoru, jinak voda nepoteče. Neměla by zajet až na dno, jinak by se voda hromadila naspodu misky.

Před odjezdem je dobré vyzkoušet, jaká velikost koule bude vhodná pro kterou rostlinu. Ostatně vycházet můžete i z vlastních zkušeností: sami víte, která květina potřebuje častější zálivku. Koule se prodávají v různých barvách a ostudu v interiéru určitě neudělají. Koule vám v podstatě mohou zalévat kytky po celý rok. Do vody je totiž možné kápnout i trochu hnojiva!

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu