|  BYDLENÍ
út 30. května, svátek má Ferdinand, zítra Kamila
Tipy a inspirace
Přetřete nábytek vínem a bude se krásně lesknout 

Dřevo se bude lesknout během chvilky. Domácí leštěnka se ukrývá v lednici nebo ve spíži

08. dubna 2018 14:18 / Shutterstock
 14   2
Dřevěný nábytek v českých domácnostech jednoznačně převládá. Kupujete kvůli němu speciální sprej, aby vypadal stále dokonale? Zkuste pro jednou využít domácích přípravků či pochutin. S největší pravděpodobností u nich i zůstanete.

Aby dřevo vypadalo naleštěné a stále krásné, vyžaduje pravidelnou údržbu. Není nutné jí přitom věnovat hodiny. Stačí, když všechno dřevěné v rámci většího úklidu jednou za týden přejedete vlhkým hadrem. Pouze voda však nestačí. K lesku a oživení barev vám pomůžou domácí propriety.

Pivo

Na leštěný nábytek je nejlepší horké pivo, shodují se všichni, kteří dávají před drogistickými výrobky přednost tomu, co najdou v lednici nebo ve spíži. Hadr stačí v pivu namočit, vykroutit a nábytek otřít. Bude krásně nablýskaný a po šmouhách nezůstane ani památka. Nábytek není před leštěním nutné omývat. Pivo jej zbaví také nečistot. Kdo nestíhá pivo převařit, smíchá ho s půlkou vymačkaného citronu a postupuje stejným způsobem. I tato metoda zabírá. Co všechno dokáže pivo v domácnosti, se dozvíte zde.

Víno

A u alkoholu ještě zůstaneme. Řada z nás má často doma rozpitou láhev vína. Stačí odlít deci a smíchat se stejným množstvím oleje. Zkuste tímto roztokem přetřít nábytek a nebudete se stačit divit. Bude jenom zářit. Pokud jste milovníci červeného vína, použijte tuto leštěnku pouze na tmavý nábytek.

Olej

Nábytek sice nezbaví nečistot, ale je skvělý na jeho ošetření a leštění. Použít můžete stolní, lněný i olivový olej. Poradí si i se zašlými plochami nábytku, které budou po přetření znovu jako nové. A znovu pomůže i citronová šťáva. Stačí přidat do oleje pár kapek. Příborník, komodu či knihovnu můžete jemně doleštit papírovou utěrkou.

Čaj

Dobrým leštidlem je také čaj. Nemusíte přitom kvůli ošetření dřeva vařit žádný speciální – stačí využít studený zbytek v konvici, který vám zůstal od snídaně. Suchý hadr v čaji lehce omočíte a nábytek přetřete. Bude se krásně lesknout.

Mléko

Máte doma nábytek z ořechového dřeva? Nekupujte leštěnku a ošetřujte ho mlékem! Nejdřív se však zbavte vlhkým hadrem prachu, potom naneste peroutkem mléko, nechejte zaschnout a suchým hadrem doleštěte.

Zelnice

Voda z kysaného zelí je skvělá při nachlazení. Poradí si ale také s odolnými skvrnami na dřevěném nábytku. Proto pamatujte, že zelnice, která dokonale vyčistí i zašlé koberce, rozhodně do odpadu nepatří!

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu