|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Spotřebiče
Přirozené sušení prádla není tak zdravé, jak se může na první pohled jevit 

Mokré prádlo u topení? Zaděláváte si na plísně, záněty a alergie!

23. ledna 2018 14:07 / Pixabay
 41   7
Sušička na prádlo přijde některým jako zbytečný luxus. I v zimě se dá přece sušit – doma na sušáku, ideálně v blízkosti krbu nebo radiátoru. Odborníkům však vstávají už jen při pomyšlení na to vlasy na hlavě. Co ušetříte za sušičku, totiž investujete za pár let do likvidace plísní v bytě a zdravotních potíží, varují.

Když se na trhu objevily první sušičky na prádlo, sáhly po nich velmi zaměstnané ženy a movité rodiny. Běžná rodina na drahý spotřebič ani nepomyslela. Doba se však změnila. Ve většině moderních domácností je dnes sušička standardem. Výrobci si mnou ruce a většina zdravotníků to schvaluje: spotřebič totiž dokáže zbavit prádlo veškerých bakterií a poradí si s nežádoucí vlhkostí. Než si totiž stačíme uvědomit zdravotní rizika, která s sebou nese, může být pozdě.

Pohodlně a bez vlhkosti a roztočů

Postupem let získávají sušičky čím dál více na oblibě. Není divu. Jsou efektivní a pohodlné. Mokré prádlo z pračky není třeba přenášet k sušáku nebo ke šňůrám, věšet, čekat až proschne a pak zase sbírat. Do sušičky přendáme prádlo přímo z pračky a za hodinku nebo dvě si jej můžeme dát na sebe.

Je bez žmolků, psích chlupů a stoprocentně čisté. Někdy ani není potřeba jej žehlit. Stačí složit a schovat do skříně. Pokud s ním přesto nebudete spokojeni, máme pro vás jednoduchý a levný trik, díky kterému vyžehlíte prádlo až třikrát rychleji.

Do popředí se však dostává stále víc i zdravotní hledisko. Sušička ukládá veškerou vlhkost z prádla do kondenzační nádoby. Tam se zkapalní a odteče do odpadu, případně ji vylijete. Ovšem pokud sušíte přirozeně v místnosti, vlhkost se dostává do vzduchu. Tím víc, čím sušíte déle a častěji. Veškerou vlhkost, kterou doma máme, a ze které dále vzniká plíseň a opadá omítka, má podle průzkumů až z třiceti procent na svědomí právě sušení vlhkého prádla! A na to už se nabalují dýchací obtíže i alergie. Ohroženější je prý ten, kdo bydlí ve starém domě, který nemá podchycenou ochranu před vlhkostí vůbec, nebo naopak v perfektně izolovaném obydlí.

Společně s vlhkostí se do vzduchu uvolňují také prachové částice, které podporují vývoj roztočů. A jsme zpátky u alergiií, kterými dnes trpí více než polovina národa. Zbavit se jich přitom není jednoduché. Práší se sice i ze sušiček, ale řada z nich dnes disponuje technologií BabyProtect, která je určena pro alergiky a malé děti.

Únik tepla, smog, nebo sterilní prostředí?

Odpůrci sušičky argumentují tím, že srážením teplot a vlhkosti lze předejít pravidelným větráním v bytě. Jistě, ale ne tak často. Potom totiž topíte lidově řečeno Pánu Bohu do oken. A jak je na tom sušení venku? Ze zdravotního hlediska také nic moc. Na prádlo se práší, dostává se do něj smog i zápachy. Zatím tedy všechno hraje pro sušičku prádla.

Abychom však doplnili i pomyslné B, mít doma sušičku znamená podporovat sterilní prostředí. A pokud je v tomto ohledu někdo extremista, i to je cesta k alergiím nebo rychlému onemocnění. Znovu tedy platí staré osvědčené - všeho s mírou.

V neposlední řadě sušička na prádlo něco stojí. Znamená nemalé počáteční náklady a spotřebu energii. Jenže v dnešní době, kdy už víme, že i čas jsou peníze, je nanejvýš efektivním spotřebičem. Pokud nechceme, aby nás sušička zruinovala, vyplatí se investovat do nejlepší spotřební třídy. Například s kategorií A++ lze sušit prádlo v noci, s čistým filtrem a prázdným kondenzátorem. Důležité je ovšem hlídat si správný objem prádla.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu