|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Magnetary jsou zvláštním typem zhroucených hvězd 

Po více než deseti letech klidu se záhadná hvězda začíná probouzet k životu

18. března 2019 11:27 / Internet
 42   2
Po deseti letech trpělivého zkoumání vědci zachytili signály, které naznačují, že se jedna z nejzáhadnějších hvězd ve vesmíru začíná probouzet ze spánku. Tento extrémně silný magnetar totiž vyzařuje do vesmíru rádiové signály.

Hvězda s názvem XTE J1810–197 je součástí skupiny velice vzácných a záhadných hvězd. Jedná se totiž o jeden ze čtyř magnetarů, o kterých je známo, že do vesmíru vysílají silné rádiové signály.

U tohoto objektu vědci výskyt signálů pozorovali naposledy před deseti lety, a současný výzkum naznačuje, že se hvězda opět začíná probouzet k životu. Tyto hvězdy jsou prakticky mrtvé, ale zatím z neznámého důvodu mají extrémně silná magnetická pole.

Tyto zaniklé hvězdy však mohou generovat magnetická pole, která jsou asi kvadrilionkrát silnější než magnetické pole Země. V současné době je známých asi 23 magnetarů, ale XTE J1810–197 se od většiny zásadně liší, protože generuje silné rádiové signály, které procházejí vesmírem.

Od 8. prosince loňského roku výzkumníci z The University of Manchester sledují čerstvý proud rádiových signálů, které vycházejí z tohoto unikátního kosmického objektu. Vědci v charakteristice signálů oproti těm posledním zaznamenali výrazné změny.

O vzniku těchto hvězd astronomové téměř nic nevědí. Předpokládá se však, že vznikají stejným způsobem jako běžná neutronová hvězda. To, co způsobuje tak silný magnetismus, je záhadou. Dále čtěte: Asteroid z pouště Sahara pamatuje samotný zrod Slunce. Složení kamene je v naší soustavě unikátní.

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu