|  BYDLENÍ
čt 12. prosince, svátek má Simona, zítra Lucie
Spotřebiče
Dobrou službu v domácnosti udělá čistička vzduchu a zvlhčovač v jednom  

Čistička vzduchu na míru: Každý filtr si poradí s něčím jiným

17. ledna 2019 10:42 / Depositphotos
 0   0
Čističky vzduchu jsou fenoménem posledních let. Kupovat je začínají postupně všichni, kdo mají v domě alergika, ale například i prarodiče kvůli svým vnoučatům. Jedná se však o investici v řádu tisíců korun a určitě ne na pár let. Výběru čističky je dobré věnovat maximální pozornost.

Je totiž opravdu rozdíl, zda si pořídíte čističku do dvou tisíc korun, za pět nebo za deset tisíc. Vzduch sice celkově pročistí všechny, ne každá si ale dokáže poradit s alergeny, prachem, roztoči, přílišnou vlhkostí a následnými plísněmi, pachy nebo kouřem. Rozdíl představují filtry, výkon, ale i hlučnost, která hraje v případě domácnosti nezanedbatelnou roli.

Čistička se musí vybrat na míru

Jako u všech přístrojů a spotřebičů je třeba si nejdřív položit otázku, v jakých konkrétních prostorách chcete čističku vzduchu používat, a kdo v těchto prostorách žije. Primárně si ji totiž pořizujeme kvůli zdraví všech členů rodiny i sebe samých, na to nesmíme zapomínat. Design je proto to poslední, co bychom měli v případě výběru čističky řešit.

Každý filtr si poradí s něčím jiným

Veškerý vzduch v místnosti na sebe vážou filtry. Právě ty se starají o to, jaké škodliviny z místnosti zmizí, a jaké tam zůstanou. Zatímco HEPA filtr má téměř stoprocentní účinnost a poradí si prakticky se vším, je hodně hlučný a je také potřeba ho měnit. Elektrostatický filtr je oproti tomu hodně tichý, ale navzdory vysoké účinnosti zachycuje pouze větší částice – s pachy nebo kouřem si neporadí. Ty zachytí zase filtry s aktivním uhlím. Jako zvlhčovač vzduchu může sloužit vodní filtr, fotokatalitický využívá při rozkladu toxinů UV záření.

Ideální je kombinace, která nečistoty nepustí

Ptáte se, pro který filtr se tedy nejlépe rozhodnout? Celá řada modelů v sobě naštěstí kombinuje více typů filtrů, což je bezesporu výhoda. Pracují totiž za sebou a vzhledem k tomu, že každý z nich má jinou účinnost, vzduch pročistí mnohem lépe. Pozor ale na jednu věc: některé čističky nečistoty zachytí a už nepustí, levnější typy je bohužel nepohltí, takže zůstanou v místnosti v podobě prachu – což je zejména v domácnosti s alergiky docela kontraproduktivní.

Jste astmatik? Pak potřebujete výkonnější

Čističky vzduchu mají také různý výkon. Ideální je takový, který se přesně hodí pro velikost dané místnosti a současně bere ohled na vaše zdraví. Co to znamená? Přístroj kupujte s ohledem na objem pokoje a v závislosti na tom, s jakými konkrétními potížemi chcete doma bojovat. Pokud hodláte čističku přesouvat po bytě, kvůli lepší účinnosti berte raději v úvahu místnosti o větších rozměrech. A nezapomínejte na jednu věc: zatímco ve standardní domácnosti by měla čistička přečerpat vzduch asi dvakrát za hodinu, v případě astmatika až čtyřikrát. Zase existují čističky, které disponují více stupni výkonu. Zatímco během dne je necháte čistit, na noc je například ztlumíte. Nejtišší bývají čističky elektrostatické, nejhlučnější takové, jež potřebují ventilátor.

Spotřeba nákladů je zanedbatelná

Čističky vzduchu naštěstí nepatří k přístrojům, jejichž spotřeba by se ve velké míře odrazila na nákladech za energie. „Žerou“ podobně jako například žárovky. Pokud si na nich navíc nastavíte dobu provozu, budou pracovat pravidelně jen po tu dobu, co nikoho rušit nebudou. O radiátorech do zásuvky, v nichž se zahřívá ekologicky šetrný olej, jsme psali zde.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu