|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Exterier
I terasa si žádá v zimě údržbu, obzvlášť dřevěná 

Nenechte si sněhem a mrazem zničit terasu. Poradíme, na co si dát při péči o ni pozor a čemu se úplně vyhnout

16. ledna 2019 16:34 / Depositphotos
 0   0
Umetání sněhu před domem je v zimě každodenní rutinou. V jakém stavu je ale vaše terasa? Staráte se také o ni, nebo počítáte s tím, že závěje sněhu a ledová krusta z ní zmizí s prvním jarním oteplením? Poradíme vám, na co si dát při péči o terasu pozor a čemu se raději úplně vyhnout.

Nebudeme si nic nalhávat. Ideální je, když stejně jako chodník a vjezd před domem udržujete terasu v případě zimního počasí denně. Dlouhodobá sněhová pokrývka může způsobit její podmáčení, led zase mrazové praskliny. Vždy však záleží na tom, zda na terasu vycházíte i v tomto období, jestli ji máte k dispozici u domu, a ne na chalupě, a především pak z jakého materiálu terasa je.

Dřevo pod závějemi nenechávejte

Nejnáchylnější je pochopitelně terasa ze dřeva. Nesnáší dobře velké střídání teplot a už vůbec ne lhostejnost při údržbě, která by se majitelům nemusela vyplatit. Vycházejme však z toho, že ti, kteří se pro dřevo rozhodli, vědí, do čeho šli a už před zimou ošetřili prostory kvalitní impregnací. I tak je ale vhodné umetat sníh z terasy denně, protože ochranný film postupem času ztrácí svou účinnost. Zapomeňte však na kovová hrabla a sáhněte raději po plastovém nebo dřevěném, která terasu nepoškrábou. Solit dřevěnou terasu se rovněž nedoporučuje, nehledě na to, že pro okolní přírodu představuje sůl zbytečnou zátěž.

Woodplastic odolá mrazu, ale jen kvalitní

Nutno však dodat, že materiálům označeným woodplastic, které částečně tvoří plastové komponenty, sůl nevadí. Vypadají jako dřevo, ale na rozdíl od něj jsou odolné vůči slunci, vodě i mrazu. U takových teras nemusíte mít obavy, když na nich zůstane sněhová pokrývka týden, protože jste si zrovna vyjeli na lyže do Alp. Pozor ale na štěrk, který může povrch poškrábat.

Jestli jste na dřevoplastu chtěli ušetřit a natrefili na čínskou výrobu, zřejmě zalitujete. Nekvalitní materiál totiž může rozpínající se led silně poškodit.

I neudržovaná zámkovka může popraskat

Chtělo by se říct, že dlažba na terase vydrží mnohé, ale nemusí tomu být vždycky tak. Beton je vskutku odolný a snese i onu kritizovanou sůl, ale přesto se může silné sněžení nebo mráz projevit i na něm. Zejména neudržovaná zámková dlažba může popraskat, vzedmout se nebo propadnout. Roli hraje pochopitelně i kvalita materiálu a samotného provedení.

A pečovat je nutné také o kov. Okapy, střechy, fixní kovový nábytek i konstrukce – to vše vyžaduje péči, ale naštěstí ne v zimě. Ochranný nátěr, který jej chrání před vlhkostí, vodou i následnou rzí a prodlužuje jeho životnost, se aplikuje mimo zimní sezonu. Venkovní rolety výrazně ušetří v zimě za topení. Jak vybrat takové, které dlouho vydrží?

Kvůli vlastnímu bezpečí se protáhněte

Ať už je vaše terasa z jakéhokoliv materiálu, roli hraje také skutečnost, zda na ni vstupujete také v zimě. Pokud ji sice fakticky nevyužíváte, ale krátíte si jí cestu ke garáži, kůlně nebo k popelnici, z hlediska bezpečnosti péči o ni určitě nepodceňujte. Vzít jednou denně do rukou venkovní smeták ještě nikoho o zdraví nepřipravilo.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu