|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Interier
Ve francouzském stylu převládá bílá v kombinaci s pastelem a fialovou 

Nemusíte být zkušený designér, abyste se našli ve stylu. Stačí se držet materiálů a barev

22. června 2018 14:35 / Shutterstock
 0   0
Ne každý se narodí s duší designéra. Někdo se rozhlédne po místnosti a hned vidí, co by šlo změnit a jak prostory co nejlépe využít. Tomu, kdo podobné vlohy nemá, dá mnohem víc práce zařídit si byt účelně a vkusně. Jak na to? Ideální je ztotožnit se s jedním ze stylů. A pak už jen zaujmout originalitou.

Když přijdete na návštěvu, kde je takříkajíc každý pes jiná ves, většinou se v něm necítíte moc dobře. Skloubit prvky různých stylů je totiž daleko větší umění, než se striktně držet jasné koncepce. A ne každému se to bohužel podaří. Jestli patříte mezi ty, co při zařizování často váhají a s výsledkem stejně nejsou nakonec moc spokojeni, vyhlédněte si nejdříve jeden ze základních stylů. Teprve potom přichází prostor pro inovace.

Severský styl

V současné době je k vidění v českých domácnostech asi nejvíce. Důvodem je oblíbenost skandinávských velkoobchodů s nábytkem, ale především jeho univerzálnost. Severský styl je totiž jednoduchý, praktický a přitom nadčasový. Inspiruje se v přírodě a následuje trend hygge – útulnost a pohodu v domácnosti. Z barev, které jsou typické pro skandinávský styl, můžeme jmenovat bílou, hnědou, šedou, ale i různé barevné odstíny. Ve všem však převládá jemnost a jednoduchost. V interiérech jsou k vidění motivy krajiny, zvířat, květin, přírodní textilie, spoustu dřeva a svíčky. Také tapety, které dodají bytu ten správný šmrnc.

Minimalismus

Co se týče barevné škály, podobá se minimalistický styl částečně severskému. V interiérech převládá bílá a šedá v kombinaci se dřevem, kovem, sklem či kůží, ale vše pouze v kvalitním provedení. V domácnosti, kde vládne minimalismus, stojí jen pár kousků nábytku, ale vše má své místo a především svou logiku. Prostory působí velmi vzdušně, někdy až nezabydleně. Už na první pohled jde vidět, že majitelé upřednostňují kvalitu před kvantitou. Strohé zázemí obvykle rozzáří jeden barevný prvek. Může to být jednoduchá kovová židle nebo křeslo se zajímavým dekorem.

Retro styl

Poslední roky se dostává do popředí v podobě nábytku, textilií i rozložení místnosti. Retro styl zahrnuje poměrně dlouhé období minulého století. Inspirovat se lze od padesátých let až po devadesátky. Co je pro něj typické? Výrazné barvy, syté odstíny, geometrické tvary, velké květinové vzory. Ostatně stačí se podívat na starší filmy nebo prohrabat rodinná alba a inspirace najdete víc než dost. Pokud se vám retro styl líbí, ale netroufáte si v něm zařídit celou domácnost, můžete jej zkusit uplatnit nejdřív na maličkostech, jako jsou závěsy, polštáře nebo čalounění. V menším pojetí se dá kombinovat se severským stylem i minimalismem, který zútulní.

Francouzský styl

Když se řekne Francie, většině vyvstane na mysli Provence a typická fialová barva levandulí. Tento styl však není jen o bílé nebo lila, byť minimálně v jižní části země převládá, ale také o dalších pastelových barvách nejrůznějších odstínů. V domácnosti nesmí chybět motivy květin a nádech romantiky. Nábytek je spíš oblejších tvarů a kromě dřeva a oblíbené patiny se Francouzům zamlouvá i jemný kov. Interiér působivě dotvoří splývavé látky, mašle a květiny. Klidně i sušené.

Etno styl

Pokud si chcete připadat denně jako na dovolené, přikloňte se k exotice. Těžký nábytek, hrubé povrchy a zemité barvy jsou typické pro etno styl. V interiéru bývá k vidění kámen, mosaz, kožešina, keramika, ale i oblíbený rákos. Jako dekorace poslouží tkané koberce, kovové lampy a další barevné vzory, případně africké sošky nebo suvenýry z cest. Tento styl je nápaditý sám o sobě a kombinovat jej s jinými prvky se příliš nedoporučuje.

Náš tip:

Není psané, že se jednotlivé styly nemohou míchat, ale chce to cit. V interiéru by měl být opravdu čitelný jeden ze stylů okořeněný například zajímavým atypickým prvkem. Může to být váza, křeslo, retro rádio nebo starožitnost. Ale i v tomto případě platí, že méně znamená více.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu