|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Exterier
Jakmile jim necháte prostor, zvyknou si u vás a budou se vracet 

Jak vyhrát věčný boj s holuby, kteří přenášejí salmonelu? Zbavit se jich můžete i elegantně

15. června 2018 10:42 / Shutterstock
 4   1
Holubi si dávno zvykli žít mezi lidmi a dokážou obtěžovat v celých hejnech. Mají skvělou paměť, a pokud jim dovolíte vychovat rodinu na balkoně, nezbavíte se jich. Krom toho, že mohou vadit svým vrkáním, jsou přenaši parazitů a nejrůznějších onemocnění. Jak je vyhnat nadobro?

Pohled na náměstí, kam se pravidelně slétávají, může působit až romanticky. Ale v momentě, kdy se v jejich blízkosti objeví malé dítě, je třeba se mít na pozoru. Stejně tak u svých obydlí, kde trávíme většinu času. Majitelé domů, jejichž parapety nebo balkony si holubi oblíbili, hovoří o nekonečném boji. Ptáci po sobě zanechávají spoušt v podobě trusu a mohou přinést do bytu salmonelózu, ornitózu nebo parazity. Existují naštěstí opatření, která jim dokážou pobyt u vás znepříjemnit, nebo dokonce úplně znemožnit.

Zdroje potravy musí pryč

Okamžitým řešením je odklidit z balkonu nebo parapetu všechno, co by je mohlo lákat. Pokud tam máte semena pro ptáčky, které rádi pozorujete za oknem, musí pochopitelně pryč. Stejně tak cokoliv dalšího k snědku pro domácí mazlíčky. Oblíbit si mohli i váš truhlík s květinami. Jak jej správně připevnit, jsme psali zde. Zkuste jej na nějakou dobu odstranit. A začněte ryhle uvažovat, co dál, než si u vás holubi udělají dočasné bydliště.

Jak zareagovat co nejrychleji?

  • Stará CD. Lesklé předměty, které se na slunci odrážejí, nemají ptáci moc v oblibě. Většinou nepomůže jedno staré CD, ale spíš celá řada. Bohužel nefungují, když nesvítí slunce nebo máte balkon na stinné straně. Holubi si na ně také umí zvyknout, takže toto řešení je krátkodobé.
  • Atrapy dravců. Rozhodně si nepředstavujte ptačí samolepky, které bývají k vidění na protihlukových stěnách nebo velkých prosklených budovách. Jedná se o umělé napodobeniny v životní velikosti, které umístíte na balkon. Ovšem i na ty si mohou holubi časem zvyknout.
  • Lepivé látky. Holubi na ně neradi sedají, protože jim na nich kloužou nohy. Koupit se dají speciální spreje nebo se přikloňte k domácí variantě: natřete zábradlí i parapety pořádnou vrstvou vazelíny. Postup je však nutné pravidelně opakovat.
  • Provázek. Nad plochy, kam holubi rádi sedají, natáhněte nad sebou několik voděodolných provázků, které jim znemožní odpočinout si na parapetu či zábradlí. Ptáci se na ně nedostanou.
  • Koření. Plochy na balkoně posypte bohatě kořením, které holubi nemají rádi. Může to být pálivý pepř, paprika nebo skořice. Pravidelně dosypávejte.

Dlouhodobé řešení problému

  • Repelentní tmel. Látka, kterou potřete sedací plochu. Je měkká a ptáci se do ní boří, takže je delší setrvání nebo vykonávání potřeby odradí. Vydrží dlouho, účinnost snižuje slunce, prach nebo peří.
  • Plašič ptáků. Můžete zainvestovat do odpuzovače, který má dosah až 40 metrů, a ochrání vás proti holubům, špačkům, vrabcům, kosům i datlům. Pro některé plašiče je nezbytný přívod elektřiny, jiné si vystačí s baterkami. Signál, který odrazuje ptáky, je slyšet velmi slabě. Nemají jej však v oblibě domácí zvířata.
  • Ochranná síť. Nevypadá zrovna esteticky a může vám vadit při pohybu na balkoně, ale před ptáky vás dokonale ochrání. Existují naštěstí i shrnovací varianty. Problém nastane jen v okamžiku, kdy pták v síti uvízne.
  • Kovové bodce. Zabraňují holubům přistát, ale jsou nebezpečné i pro členy rodiny. Toto řešení se aplikuje na parapety, římsy, okraje střech a není drahé, zato velmi účinné.
  • Elektroimpulsní systémy. Instalují se na kraje říms nebo střech. Když pták dosedne, dostane ránu. Nejsou tak viditelným opatřením jako sítě, zato nijak humánní.
Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu