|  BYDLENÍ
pá 29. březena, svátek má Taťána, zítra Arnošt
Interier
Pro někoho nepředstavitelné, pro jiného stop konzumu 

Nedokonalá domácnost s příběhem. Přesně o tom je japonský styl bydlení wabi-sabi

05. června 2018 11:37 / Shutterstock
 4   0
Kdo by neměl rád příběhy? Bývají hluboké, někdy dojemné, okořeněné špetkou fantazie a pokaždé jedinečné. Přesně takový je i japonský styl bydlení wabi-sabi. Jeho smyslem není dokonalost ani přikrášlování. Hovoří se o něm jako o kráse s kazy, přesto má řadu příznivců napříč kontinenty.

Některých starších věcí se zbavujeme jen velmi těžko. Třeba dřevěného nádobí. Ještě si vzpomínáme, jak nám do něj babička chystala v létě sladkou dobrotu. Nebo ta oprýskaná váza. Kolikrát jsme do ní dávali luční kvítí natrhané při procházce? Neopracovaná keramika, poškrábaný nábytek – všechny tyto věci jsou spojeny se vzpomínkami, s příběhem. Navíc jsou stále funkční. Nehodí se nám do interiéru? To si jenom myslíme.

I dekorace musí mít hloubku

Pro někoho je to možná pouhý výstřelek, autoři v něm však spatřují hloubku. Wabi-sabi je reakcí na konzum dnešní doby, touhu po dokonalosti a jednotném stylu a současně ekologickým trendem. Myšlenka, která pronikla do designu, nadchla řadu lidí, kteří přehodnotili svůj vztah ke všemu, co dřív považovali za harampádí. V domácnosti přijímají věci, které jsou historické, ne jen dekorativní a povrchní. Problém tak nemusí být ani staré trubky od radiátorů.

Vytvořit si v interiéru wabi-sabi styl chce trochu odvahy. Starší věci, které fungují, ale měly původně skončit ve sběrném dvoře, začněte používat. Vystavte je, dotvořte si jimi interiér. Vyhýbejte se dekorativním obchůdkům, sériovým kusům a velkoprodejnám s nábytkem, ale navštěvujte bazary, antikvariáty a bleší trhy. Právě tam najdete podobné skvosty. Počítejte však s tím, že ne každá návštěva, které připravíte lahodnou kávu do oprýskaného šálku, pro váš styl bude mít pochopení. Důležité však je, jak se v něm cítíte vy sami.

Pomíjivost, nedokončené a nedokonalé

Pro wabi-sabi styl neexistují žádná přesná pravidla. Musíte umět ocenit to, co není dokonalé. Výběr je přitom intuitivní. Hlavními myšlenkami tohoto stylu bydlení jsou nedokonalost, nedokončení a pomíjivost. Zdobnost a složité vzory jsou jeho opakem. Co se týče materiálů, preferováno je vše původní – tedy dřevo, kámen, keramika i beton. A přírodu najdeme i v barvách. Jsou to především odstíny hnědé, béžové nebo šedé. A pozor na přezdobenost, ta s tímto stylem dohromady také nejde. Jeho znakem je spíš minimalismus ve skandinávském stylu. Prostor by měl být vzdušný a plný vlastních vzpomínek a zážitků.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu