|  BYDLENÍ
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Tipy a inspirace
Skvrny, které často zůstávají u límce na pánských košilích, jde hravě odstranit  

Nezbavujte se oblečení s fleky od potu! Existuje jednoduché řešení

04. června 2018 09:22 / Shutterstock
 22   3
Světlé oblečení často opouští naše šatníky nedobrovolně. Oblíbili jsme si jej, je vkusné, ale jsou na něm znatelné skvrny od potu. Jde se jich zbavit? Docela jednoduše – namočením do roztoku. Z čeho si jej vyrobíte, záleží na vás. Možností je totiž celá řada.

Někdo se nepotí skoro vůbec, jinému nestačí ani dobrý deodorant. Pocení se ale nevyhne nikdo z nás – obzvlášť v letním období. Kromě genů jej umocňuje nemoc a v neposlední řadě stres. Oblečení to obvykle odnese žlutými skvrnami v podpaží či kolem krku. Navzdory tomu, že jej několikrát vyperete, zůstávají.

Jak si poradit se skvrnami od potu?

  • V prvé řadě hraje roli rychlost. Čím kratší dobu bude pot na textil působit, tím menší škody napáchá. Pokud se vrátíte propocení z tělocvičny, z procházky, z práce nebo z večírku, namočte oblečení okamžitě do vlažné vody s mýdlem nebo trochou prášku. Jenom ho vyvětrat bohužel nestačí.

  • Jestli už jste oblečení vyprali a skvrny od potu zůstávají, chce to důkladnější očistu. Na bílé prádlo můžete použít kašičku vytvořenou z pracího prášku a vody. Pořádnou vrstvu vetřete na příslušná místa a namočte do vlažné hodin klidně na několik hodin. Potom zkuste vyprat. Stejně postupujte v případě barevného prádla, jen s tím rozdílem, že použijete prášek na barevné nebo černé oblečení. Náš tip: Na skvrny funguje skvěle i jádrové nebo žlučové mýdlo. Jak se zbavit žlutých fleků na polštářích, zjistíte zde.
  • Pomůže oblíbená spíž a klasické ingredience. Oblečení můžete před vypráním namočit do solného roztoku (hrst na litr vody), octového roztoku (3 lžíce do litru vody) či kyseliny citronové rozpuštěné v horké vodě a nechat působit několik hodin. Funguje tradičně i jedlá soda, kterou potřete mokré skvrny na noc. Vyzkoušet lze i kypřící prášek a aspirin. S opatrností funguje také čpavek, peroxid vodíku, chlor nebo líh. Vždy je nutné brát ohled na barvu oblečení a materiál.
  • Máte oblíbené triko nebo košili a bojíte se, abyste je usilovným čištěním nezničili? Svěřte jej čistírně. V rámci úklidu šatníku můžete dát zrovna do pořádku špinavý oblek nebo kabát.

Roli hraje i bojovník s potem

Čistírny mají jasno. Nejlépe jdou odstranit obvykle pozůstatky po tuhých antiperspirantech, o poznání hůř jsou na tom kuličky a spreje. Potíž bývá i s některými tuhými deodoranty, které je třeba ručně předvyčistit.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu