|  BYDLENÍ
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Interier
Dejte kaktusům šanci v domácnosti i v kanceláři 

Kaktusy si poradí se škodlivým elektrosmogem. Které si pořídit a kam je nejlépe umístit?

01. června 2018 12:28 / Shutterstock
 10   0
Protože mají trny, vysílají podle staročínského umění feng shui negativní energii – podobně jako ostré hrany u nábytku, které je třeba vyvažovat jinými tvary. To ale neznamená, že kaktusy do bytu nepatří. Mají totiž jednu skvělou vlastnost: absorbují škodlivé záření obrazovek.

Kaktusy jsou velmi vděčnými rostlinkami, protože nevyžadují takřka žádnou péči a jsou ideální i pro úplně začátečníky. Některým se jednoduše líbí, další si je pořizují do bytu kvůli tomu, že jim klasické rostliny většinou dlouho nevydrží. Ať už jsou důvody jakékoliv, existuje několik zásad, na kterých místech je lepší se kaktusům vyhnout, a kde nám naopak v domácnosti přinesou užitek.

Kam smějí, kde se jim vyhnout?

Kaktusy jednoznačně nepatří do ložnice, protože vysílají negativní energii sha. Vyhnout bychom se jim měli i na místech, kde bychom u nich pobývali blízko. Jejich negativní vliv totiž podle feng shui vzdáleností klesá. Prospět nám mohou naopak kaktusy v blízkosti televizorů, počítačových obrazovek či dalších často využívaných elektrospotřebičů, kde podle odborníků zabrání stagnaci elektrosmogu, které zmíněné přístroje produkují.

Se škodlivým zářením si dokáže poradit nopál, opuncie, parodie i cereus. Pozor však na to, aby na kaktusy nedosáhly děti, které by mohly škaredě zranit. Jestli se vám líbí dekorace ze sušených květin, neměli byste je mít doma více než půl roku, psali jsme zde.

Jaké druhy si domů pořídit?

Velmi málo trnů anebo žádné má například kaktus astrophytum, který vyžaduje suché a slunné místo. Na jaře se vám odmění krásnými květy. Těmi dokáže oslnit také echinocereus, jehož plody jsou dokonce jedlé. Úplným amatérům je doporučován kvetoucí gymnocalycium, který navíc nevyžaduje tolik světla, takže nemusí být nutně poblíž okna. Náročný není ani sukulent lobivia či mammillaria. K oblíbeným druhům se řadí opuntia, jehož plody se dají také zužitkovat.

Jak se o kaktusy starat?

Většina z nich potřebuje dostatek světla. Líbí se jim na parapetu, ideálně u okna směrem na jih nebo západ. Zimu přežije řada druhů bez zálivky, ve vegetačním období si ji žádá jednou týdně. Ideální je zalévat kaktus k večeru, a to nejlépe měkkou odstátou vodou. Stejně jako ostatní rostliny, i různé druhy kaktusů vyžadují specificiký přístup, o kterém by vás měli informovat tam, kde je zakoupíte. Doma není od věci kaktus sledovat, aby vám nevyschl, nebo naopak neuhnil.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu