|  BYDLENÍ
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Tipy a inspirace
Japonská metoda KonMari radí ukládat většinu oblečení nastojato 

Jak si udělat dokonalý přehled ve skříni? Zkuste metodu, která se stala hitem

31. května 2018 10:49 / Shutterstock
 6   4
Každé ráno máte pocit, že nemáte co na sebe, šatník přitom spíš přetéká. Pokud znáte pravidla o kombinaci základních kousků se sezonními, na vině bude zřejmě věčný nepořádek. Jak si udělat dokonalý přehled ve skříni jednou provždy?

Mít doma vlastní šatnu je snem každé ženy, ne vždy bohužel reálný. Nebo možná bohudík? Zkušenosti totiž hovoří jasně. Jestli máme chaos v jedné skříni, v případě dalších třech bychom se v oblečení utopili. Odnášela by to nejen naše peněženka, ale i věčné praní, žehlení a časem bychom možná bojovali i se zatuchlinou. Nekonečné skládání oblečení nebaví nikoho, to se není čemu divit. Zkuste si proto udělat ordnung v šatníku jednou, ale pořádně. Stejně jak to radí Marie Kondo a její japonská metoda úklidu KonMari.

Nerozlučné kusy do krabice

Začněme tradičně tím, že většina žen má ve skříni tuny oblečení, které vůbec nenosí. Některé jsou za zenitem, jiné kousky byly moc drahé na to, aby se vyhodily, další vypadají skvěle, ale my se v nich necítíme. Veškeré oblečení vyhoďte z šatníku ven a kompletně přeberte – a bez sentimentu, prosím. Zpátky patří jen ty kousky, které skutečně a rádi nosíme.

Další věnujte kamarádce nebo na charitu, případně prodejte. Se kterými se nemůžete rozloučit navzdory tomu, že jste je měly na sobě jednou v životě nebo naposledy před třemi lety, dejte do krabice a odneste do sklepa či na půdu. Třeba si v ní ještě rádi zalovíte, ale ve skříni, kam chodíte denně, překážet nebudou. Velmi elegantní a praktická je vestavěná skříň.

Místo poliček závěsné tyče

Oblečení vyskládané v komíncích vypadá na první pohled hezky, ale jen dokud do něj nikdo nehrábne. Ráno spěcháme do práce, vybíráme outfit a navzdory důkladnému úklidu předchozího dne jsou rázem místo dvou komínků dvě hromádky. Za tři dny ani nevíme, že jsme nějaký úklid dělaly. Na vině není pouze naše nerozhodnost, ale i nepřehlednost v oblečení.

Metoda KonMari radí ukládat věci do skříní nastojato. Zorganizovat si skříň dle vlastního uvážení není žádný problém, takže do toho! Hromady poliček z šatníku vyndejte, ponechejte si maximálně jednu nahoře a další dole. Zbývající prostor vyplňte závěsnou tyčí a ramínky. Podle dispozic skříně je vysunujte buď k sobě, nebo navrtejte zleva doprava. Ideální bude, jestli se vlezou do skříně aspoň dvě řady (vedle sebe či nad sebe), které pojmou více oblečení. Ale i tady pozor na přetížení! Takové skládání věcí vypadá velmi úhledně, navíc máte dokonalý přehled o tom, jaká je nabídka, a to klidně podle barev. Nehledě na to, že se oblečení tolik nekrčí.

Místo ušetří ramínka pro více kusů

Udržet si pořádek ve skříni se závěsnými tyčemi není nic složitého. Ať už žehlíte, nebo ne, místo složitého skládání každý kousek oblečení pověsíte na věšák. Je to určitě rychlejší. Pokud si navíc pořídíte pár speciálních ramínek na sukně nebo kalhoty, kam se vleze víc kusů, ušetříte další místo.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu