|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Koupelna
Aspoň jednou za týden se očistě skla beztak nevyhnete 

Konec upatlanému sklu ve sprše. Znáte ingredience, které zaschlé kapky zničí?

18. června 2018 12:57 / Shutterstock
 26   11
Když jsou nové, vypadají krásně. Koupelně neuberou žádné místo a působí velmi elegantně. Už za pár měsíců se ale můžeme stát jejich otrokem. Zaschlé kapky na skleněných dveřích sprchového koutu bývají postrachem každé domácnosti. Jak se jich zbavit?

Nutno přiznat, že se skleněnými plochami bývají potíže vždy, právě kvůli údržbě. Jen si přiznejte, kolikrát do roka umýváte okna? Špínu raději schováte většinu roku za záclony nebo žaluzie, protože v opačném případě byste museli brát skla útokem pomalu co týden.

V případě sprchového koutu bohužel velké možnosti nejsou. Buď zvolíte zděný (polo)otevřený, nebo jdete jako většina národa do skla. Zajímavou variantou jsou také luxfery, na kterých zaschlé kapky nepůjdou tolik vidět jako na jednoduché celistvé ploše. Jsou podle architektů materiálem budoucnosti, psali jsme zde.

Teprve vybíráte? Není sklo jako sklo

Všímáte si, jaké bývají cenové rozdíly v podobných typech sprchových dveří? Důvodem je i sklo. Zatímco obyčejné vyjde levněji, za to, které má vodoodpudivé účinky, si připlatíte. Mnohokrát to však oceníte. Podle výrobců vytváří jakýsi neviditelný štít proti nečistotě a usazeninám.

Kapky se na takto ošetřeném povrchu neudrží, stékají dolů a vodní kámen se nemůže usazovat. Menší kapky, kterým se podaří na skle udržet, sice zanechají po zaschnutí sediment, ten však není na povrch skla chemicky vázán, a proto je možné jej navhlčeným hadříkem snadno setřít. Ochranný film na dveřích je nutné jednou za čas obnovit speciálními přípravky.

Nutno dodat, že zaschlé kapky jdou pokaždé nejvíc vidět na čistém skle bez jakýchkoliv vzorů. Pokud byste zvolili už při nákupu pískování nebo plastické vzory, případně zdrsnělé povrchy, kapičky se v nich alespoň částečně ztratí.

Stěrka je prevence, ale žádá si pravidelnost

Ani se sebelepší ochranou se však údržbě tak citlivého materiálu, jako je sklo, nevyhnete. Při rychlém úklidu si vystačíte s mokrým hadříkem nebo stěrkou – a je po kapkách. Denně je však po srchování používá skutečně málokdo, a pokud ano, převážně ženy. V případě dětí nebo většiny mužů je zbytečné být naivní.

Jednou za týden citron, ocet nebo soda

Pokud vám nebudou zaschlé kapičky přes týden tolik vadit, vrhněte se na ně jednou za týden v rámci úklidu celé domácnosti. A vyzkoušejte přírodní čistidla, která fungují! Do rozpračovače vymačkejte několik citronů, postříkejte plochy a nechte chvilku působit. Kyselina je rozpustí. Použít můžete i půlky citronu, kterými přejedete zaschlá místa. Podobně funguje směs horké vody, trochu octa a jedlé sody. Nechte působit a oplachujte. Na starší zaschlé kapky funguje nezředěný teplý ocet. Jestli jste nechali úklid zajít hodně daleko, a ve sprše se tvoří plíseň, vezměte na pomoc savo.

Tvrdá voda? Jděte do změkčovadla

Kapky na skle zasychají rychle i v závislosti na tom, jak tvrdou vodu doma máte. Pokud s ní bojujete, stojí za to si nákup, případně údržbu velmi pohlídat, a pochopitelně vážně pouvažovat o filtrech či změkčovadlech vody. Fungují často na bázi soli. Odlehčíte si nejen při úklidu koupelny, ale celé domácnosti. A v konečném důsledku ušetříte.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu