|  BYDLENÍ
pá 19. dubna, svátek má Rostislav, zítra Marcela
Kuchyně
Nejoblíbenější jsou textilní, které se dají jednoduše sladit s barvami kuchyně 

Chňapky, se kterými se nepopálíte. Víte, která je pro vás ta pravá?

30. května 2018 09:19 / Shutterstock
 1   1
Stačí jeden dotyk, ale víme o něm i týdny. Zapomenout se a sáhnout holou rukou na rozpálený hrnec nebo plech se zkrátka nevyplácí. Co když ale pálí i přes chňapku? Buď máte doma lacinou atrapu, nebo se vám s ní špatně manipuluje a chce to jinou.

Kuchyňská chňapka je na první pohled pouze doplňkovým zbožím většiny kuchyní, ale v zásadě jde o podstatnou věc, která chrání naše zdraví. I drobné popáleniny totiž mohou znepříjemnit život na pěkně dlouho. Jak se jim vyhnout?

V prvé řadě dát vale podezřele levnému zboží. Chňapka za 20 korun asi z příliš teplovzdorného materiálu vyrobena nebude. A pak si vybrat takovou, se kterou bude manipulace s nádobím hračka. Nedá se přitom doporučit jedna konkrétní. Zkušenosti se totiž různí a co vyhovuje jednomu, by si druhý už nikdy nekoupil. Víte vůbec, jaké jsou možnosti?

Textilní s magnetem

Stará klasika, kterou má většina žen zavěšenou poblíž sporáku nebo připnutou na ledničce. Existují čistě látkové varianty s nižší či vyšší vrstvou vatelínu, nebo chňapky napuštěné teflonem. Právě ten má usnadnit manipulaci s horkým nádobím a ochránit před popálením. Tyto chňapky bývají obvykle vyrobeny z bavlny, lze je prát v pračce většinou na 40 °C. Prodávají se různých velikostí, tvarů a pochopitelně i vzorů. Některé se pyšní tím, že odolají vysokým teplotám, a to až do 280 °C

Silikonová varianta

Silikon má tu výhodu, že izoluje teplo a umožňuje pevné uchopení. Ne každému je ale na rozdíl od látkových chňapek příjemný. Navzdory tomu se snadněji čistí, lze jej mýt dokonce v myčce na nádobí. Podle výrobců odolá teplotám kolem 250 °C. Některé hospodyňky na silikonové chňapky nedají dopustit. Horké věci v nich prý skutečně nepálí. A propálených děr se také bát nemusíte. Stejně jako textilní chňapky se dají sehnat v jakémkoliv designu. Hodit se vám budou i na ohnivzdorné sklo, které je hygienické, nepřijímá pachy a dá se recyklovat.

Chňapky z neoprenu

Názory na tento druh chňapek se výrazně liší. Vzhledem k tomu, že se vyrábějí vysoké, ochrání ruku nejen po zápěstí, ale až do půli předloktí. Podle některých přes ně nepálí ani litinový pekáč. Nevýhody? Umějí praskat ve švech a drolit se. Záleží ale možná na tom, na jaký kus zrovna narazíte.

Náš tip:

Kuchyňskou chňapku si můžete sami ušít. Je to jednoduché a návodů na internetu je bezpočet. Anebo si můžete pořídit nádobí, které nemá nikdy horká ucha.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu