|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Spotřebiče
Tyčový mixér nevydrží na věky, ale jeho životnost můžeme ovlivnit 

Chyby, kvůli kterým se nejčastěji kazí nejoblíbenější pomocník v kuchyni

03. dubna 2018 15:37 / Shutterstock
 0   0
Polévky, omáčky, dětské kašičky i ovocné koktejly. O jejich dokonale jemnou konzistenci se během chvilky postará tyčový mixér. Co dělat pro to, aby nevypověděl službu zrovna v okamžiku, kdy se to nejméně hodí? Stejně rozhodující jako nákup je samotné užívání.

Tyčovému mixéru dává spoustu žen přednost z praktických důvodů: na rozdíl od klasického mixéru nebo robotu nezabere v kuchyni tolik místa, umožňuje navíc mixování přímo v hrnci. To ovšem neplatí pro levnější typy. Ne všechny jsou totiž vhodné k mixování horkých pokrmů.

Co sledovat při nákupu?

  • Materiál. Plast je levnější, ale dříve se zkazí. Kov je těžší a dražší, nicméně má delší životnost. Spíše si poradí s horkými surovinami a jeho komponenty mohou do myčky.
  • Napájení. Mixér na baterky sice nevyžaduje přítomnost zásuvky, ale akumulátory nevydrží tolik a nemají takový výkon jako při napájení ze sítě.
  • Jednodílný/odnímatelná noha. Odborníci doporučují spíš pevně spojenou nohu, v tom případě však nelze počítat s přídavnými nástavci. U odnímatelných nohou se naopak při častém použití tvoří v místě spoje vůle, která narušuje stabilitu mixéru.
  • Funkce. Některé modely si dokážou poradit s nasekáním bylinek, ořechů, cibule, nebo dokonce ledu!
  • Počet otáček. Příkon nemá takový vliv na kvalitu mixéru jako výkon. Rozhodující jsou tedy otáčky. Čím vyšší, tím lepší.
  • Počet rychlostí. Pokud používáte mixér k základním úkonům, vystačíte si se dvěma rychlostmi. Více jich využijete, jestli mixérem sekáte led, krájíte nebo šleháte.

Proč se nejčastěji tyčové mixéry kazí?

Mezi jednu z nejčastějších závad tyčových mixérů patří spálený motor. Jestli o něj nechcete brzy přijít, přístroj rozhodně nepřetěžujte a nepoužívejte přehřátý. Pozor si dávejte především na stanovenou provozní dobu. Pokud přístroj používáte k mixování husté a tvrdé suroviny, může se také stát, že strhnete převodovku. Mezi další časté závady patří stržené unašeče mixéru nebo poškožený mixovací nástavec. Někdy bývá na vině nekvalitní plast, špatná manipulace nebo stáří. Pokud teprve tyčový mixér vybíráte, poradíme vám, jaké spotřebiče se hodí ke smetanové kuchyni. Bílé to nejsou.

Jak o tyčový mixér pečovat?

Jak už bylo řečeno, tyčový mixér není dobré přetěžovat. Suroviny je lepší mixovat nakrájené na menší kousky. Odborníci doporučují dbát také na čistotu příslušenství. V závislosti na kvalitě materiálu a používání může tyčový mixér v domácnosti vydržet dva roky až šest let. Rozhodně nečekejte, že si jej pořizujete na věčnost.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu