|  BYDLENÍ
čt 28. březena, svátek má Soňa, zítra Taťána
Spotřebiče
Vysavač, který nesaje, je nám doma k ničemu 

Nesaje vám vysavač? Než dáte peníze za opraváře, zkuste si nejdřív poradit sami

25. března 2018 12:47 / Shutterstock
 1   2
Přejíždíte vysavačem několikrát po tom samém místě a drobky a snůška vlasů ne a ne zmizet? Pokud není váš pomocník tak starý na to, aby mohl vypovídat službu a vy nevíte, kde se stala chyba, možností je hned několik. Než se však vydáte za odborníkem, zkuste si nejdřív poradit sami.

Pokud zapnete vysavač, ale nefunguje motor, může jít o posunutý jistič, pokažený vypínač nebo poškozený kabel. Prověřte, jestli není v provozu příliš mnoho spotřebičů, kvůli čemuž by se mohl jistič opakovaně posouvat. Pozor, jestli je v kabelu zkrat, hrozí požár! Většinou nás však potrápí jiná věc: vysavač sice hrčí, ale nesaje. Zjednodušeně řečeno je buď ucpaný, nebo zanesený, v horším případě obojí. Řada lidí totiž zapomíná na to, že i vysavač vyžaduje pravidelný ornung.

Kontrola odpadního sáčku

Sáček je první věc, kterou byste měli při podezření na špatný výkon vysavače zkontrolovat. A to i navzdory tomu, že jste jej teprve před týdnem vysypali nebo měnili za nový. Důležitější než jeho zaplnění je totiž obsah. Největší neplechu dokáže nadělat jemný prach ze sádrokartonu nebo cement. Už jen minimální množství tohoto odpadu zalepí jemné póry a vysavač zkrátka netáhne. Po hrubším úklidu je proto nutné sáček okamžitě vysypat nebo vyměnit.

Špatná hadice

Může se stát, že kvůli předešlé manipulaci není hadice pořádně připojená k vysavači. To by byl ten nejmenší problém. Pokud však s hadicí zacházíte všelijak, může být také prasklá nebo přímo zlomená. S prasklou si poradíte sami: opravíte ji jednoduše izolační páskou. Abyste zabránili poškození hadice, můžete ji pověsit na dva úchyty na stěnu.

Jestli je hadice (případně trubka) ucpaná, zjistíte pouhým okem, případně zvukem motoru. V tom případě je potřeba ji zbavit nečistot nebo předmětů, které brání řádnému sání. Vlasy a nitě, které se namotávají na kartáč, odstraníte obyčejnými malými nůžkami, trubku či hadici protáhněte násadou od koštěte nebo mopu. Preventivní rada zní: nevysávat šroubky, kancelářské sponky, mince a další předměty, které mohou nejen ucpat hadici, ale i poškodit motor či ventilátor.

Zanesený filtr

Řeč je v první řadě o filtru na vstupu vzduchu do motoru. Právě ten zachycuje hrubší nečistoty a může být tím pádem zanesený. Stejně tak ale může působit potíže filtr na místě, kde vzduch opouští vysavač. Umístěný bývá pod odnímatelnou mřížkou. Pokud je černý, prasklý nebo jakkoliv deformovaný, potřebuje vyměnit. Stačí zajít do prodejny a poradíte si i bez opraváře. Čtyři chyby, kterých se nejčastěji dopouštíme během vysávání, najdete zde.

Jestli máte všechny zmíněné kroky za sebou, a vysavač nefunguje, jak jste zvyklí, je nutné vyhledat servis. Mohou být špatné další filtry kolem motoru, které sami nevyměníte, případně je poškozený motor. Právě proto je hlučnější, přehřívá se a má větší spotřebu.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu