|  BYDLENÍ
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Interier
Osvětlení dodá obrazům tu správnou atmosféru 

Při správném nasvětlení se může stát i z levné grafiky umělecké dílo

15. března 2018 16:54 / Shutterstock
 0   0
Zatímco obrazy ve světlých tónech můžeme pověsit do méně osvětleného koutu, tmavší si žádají světlo. Rozhodně ne však sluneční, které by mohlo povrch kreseb či grafik poškodit. Aby dokonale vynikly, zkuste je raději vhodně nasvětlit.

Slovíčko vhodně je v tomto případě dost podstatné. Odborníci doporučují nechat stát obraz nějakou dobu v místě, kam jej plánujete pověsit – ať už je to podlaha nebo kus nábytku. Potom jej v jednotlivých denních dobách při různém osvětlení sledovat, a večer vzít svítidlo a zjistit, ze které strany vypadá dílo nasvětlené nejlíp. Nemusí to být přitom Mona Lisa, ale klidně grafika nebo fotografie. Vyzkoušet lze různé velikosti svítidel, teplé i studené odstíny. Cílem totiž je, aby obraz vynikl, nikoliv naopak.

Pozor, světlo může zkreslovat blízkost okna, kam se obrazy věšet nemají. Důvodem je UV záření. Pokud si ale myslíte, že nejvíce vynikne právě tam, opatřte jej zvláštním sklem, které paprsky nepropustí.

Odstín zdi má dílo pouze nenápadně dokreslovat. Barevnější zeď či tapetu si můžete dovolit pouze u černobílých záležitostí nebo velmi moderních kousků. A ještě jednu zásadu nelze opomenout: obzvlášť dražší kousky je třeba věšet tak, aby těžiště obrazu bylo ve středu výšky očí člověka, maximálně o něco níž.

Řadu svítidel jde přesně nastavit

Umístění dělá mnoho, rám rovněž, ale atmosféru vytváří už zmíněné světlo. Během dne jej tolik neřešíme. Obrazy se většinou osvětlují až večer. Firmy nabízejí spoustu typů speciálních svítidel, které se montují přímo nad obraz. Řadu z nich lze přitom individuálně nastavit. Držte se však pravidla, že by světlo nemělo obraz nijak zkreslovat a zachovat jeho skutečné barvy. Intenzivnější záření zvládnou plakáty, levnější grafiky nebo reprodukce děl světoznámých malířů.

Vybírat můžete také z otočných reflektorových nebo podhledových svítidel, světelných ramp nebo lišt. Chce to jen vyzkoušet a přijít na to, jaký druh svítidla bude sedět právě vám. Pokud váháte, zkuste se na prodejně poradit. Menší umělecká díla vyniknou ve vitrínách se zabudovaným osvětlením. Veškerým obrázkům a obrazům pak sluší výklenky i nepoužívané průchody. Jak rozvěsit obrazy v ložnici a jak v koupelně vám poradíme zde.

Počítejte s tím, že se nasvětlení obrazu nemusí zdařit napoprvé. Je to ale umělecké dílo, a proto je s ním potřeba i citlivě zacházet.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu