|  BYDLENÍ
čt 12. prosince, svátek má Simona, zítra Lucie
Tipy a inspirace
Přestaňte přebírat a vrhněte se na domácí výrobu 

Zdá se vám ústní voda drahá? Dokáže ji nahradit už jediná domácí ingredience

16. března 2018 12:28 / Shutterstock
 14   0
Bolí tě zuby? Dej si do pusy hřebíček, radila vždycky babička. A věděla proč. Hřebíček působí antisepticky, navíc eliminuje zápach z úst. Stejně tak dokáže krásně osvěžit dech petrželka. Nebo například šalvěj! Přestaňte kupovat drahou ústní vodu a vyrobte si ji za pár korun doma. Hlavně bez chemie.

Výrobci ústní hygieny nás nutí nakupovat přípravky kvůli svěžímu dechu a navrácení ústní dutině přirozené PH. Dokáže to přitom i obyčejná sůl. Zkuste jí po jídle trochu přisypat do sklenice s vodou, vypláchnout, a zapít obyčejnou vodou. Zbytky pokrmů jsou pryč i bez použití ústní vody z drogerie. Sůl však nemusí každému vyhovovat, proto jsou tu staré dobré bylinky.

Ústní dutinu dokáže krásně vypláchnout už jen klasický čaj, ať už z rozmarýnu nebo meduňky, kterou můžeme celý rok pěstovat v domácích podmínkách. Několik lžiček bylinky přelijeme čtvrt litrem horké vody, necháme půl hodiny louhovat, vychladnout, scedíme a skladujeme v lednici. V případě meduňky stačí pouze čtvrthodinka.

Konzervuje vodka, ale pouze kloktat!

Větší množství se dělat nedoporučuje, protože odvar nevydrží moc dlouho. Potřebuje konzervant, a tím je alkohol. Po rumu, slivovici nebo meruňce byste lehce vzbudili dojem alkoholika, používá se proto většinou vodka. Pochopitelně v kombinaci s bylinkami pro výrobu ústní vody, které jsou osvědčené: šalvěj, petrželka, skořice, hřebíček i andělika lékařská.

Libovolné bylinky (například 20 g šalvěje, 10 g skořice, 20 ks hřebíčku) stačí nasypat do 1,5 litrové nádoby a zalít litrem horké vody, maximálně pět minut nechat povařit. Necháte přes noc luhovat, ráno přecedíte přes plátýnko a přilijete dvě a půl deci vodky. Ústní vodu přelijete do hezkých lahví a můžete dát k dispozici do koupelny. Abyste cestou do práce nenadýchali, ústní vodou dutinu pouze vyplachujete!

Skořice zabíjí bakterie zápachu

Stejně jako hřebíček nebo petrželka dokáže hezky osvěžit dech i skořice. Dokonce zabíjí bakterie, které zápach způsobují. V tomto ohledu je mnohem účinnější než máta. Ta má však antibakteriální vlastnosti. Jedlá soda je diskutabilní: podle některých odborníků způsobuje citlivost zubů a ničí zubní sklovinu. Při menším a nepravidelném množství však odstraňuje povlak, bakterie a má bělicí účinky.

Stejně tak citron, který se někdy přidává do domácí ústní vody. Štávu ze dvou kusů smícháte s polovinou polévkové lžíce skořice, polovinou kávové lžičky jedlé sody a jednou a půl lžičky medu. Zalijete šálkem teplé vody, promícháte a skladujete nikoliv v koupelně, ale v lednici.

Bonus: levně a bez chemie

Návodů na výrobu domácí ústní vody je celá řada. Co získáte tím, že se do toho pustíte? Jednak stoprocentně ušetříte a pak nemusíte přemýšlet nad tím, co vlastně dvakrát denně kloktáte. A zápach z úst? Co to je? Stovky korun měsíčně ušetříte i v případě, že si doma vyrobíte prací gel z obyčejného mýdla. Je to tak jednoduché, že to zvládnou i naprostí začátečníci. 

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu