|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Exterier
Chvilku soukromí potřebuje každý 

Opalování i večírek bez svědků. Máme pro vás tipy, jak si vytvořit na terase soukromí

21. března 2018 13:33 / Shutterstock
 3   0
Otevřené zahrady jsou trendem posledních let. Soukromí však nezajistí. Krom toho, že vám chodí na terasu sousedovic kočka, se pomalu nemůžete opalovat nahoře bez, aniž byste se nevystavovali někomu na odiv. Existuje rychlé řešení. A nevzhledné vysoké ploty přitom stavět nemusíte.

Ohrazení domů i zahrad se většinou liší region od regionu. Ale všimněte si, že v průběhu času se napříč místy více otevíráme ostatním. Dobré vztahy jsou sice k nezaplacení, v otevřené zástavbě však mohou být někdy problém: káva nebo večírek v soukromí jsou takřka nemožné. O chození ve sporém oděvu nebo opalování nemluvě. Máme pro vás několik tipů, jak si vytvořit na terase soukromí.

Živý plot

Vypadá nejpřirozeněji, ale přitom dokáže vytvořit pohledovou clonu. Brání také průniku z okolí na váš pozemek a přímo vymezí hranice. Živý plot může být 1,5 až 2,5 metru vysoký. Vhodné jsou pro něj kalina, slída, kdoulovec, rododendron, zimolez i cesmína. Pokud jím nechcete přímo ohraničit pozemek, stačí jej vysadit kousek, případně keře kombinovat a různě tvarovat. Myslete však na to, že tvarované i volně rostoucí živé ploty je třeba pravidelně zalévat, hnojit i stříhat. Aby nepůsobilo ohrazení monotónně, lze jej oživit například pnoucími růžemi.

Pokud nechcete čekat, než vám plot vyroste, dá se koupit už i „hotový“. Zřejmě nejlevnější variantou je kontrukce doplněná popínavými rostlinami – břečťanem, přísavníkem psí víno či vinnou révou. Pokud nemáte problém sáhnout hlouběji do peněženky, stěnu lze vytvořit také z živého habru, javoru, habru, buku, případně jalovce či cypřiše. Těšíte se na siestu? Pak si už připravte zahradní nábytek na jaro!

Zahradní zástěna

Pokud se nechcete starat o rostlinky, stromy nebo keře, zvolte neživou zástěnu. K dostání je jich na trhu celá řada. Proutěné, rákosové, bambusové, dřevěné i umělohmotné varianty. K těm levnějším se řadí rákosová rohož, k těm dražším klasicky dřevo. Na výrobu zástěn se používá smrk i jedle. Bývají vždy ošetřeny tlakovou impregnací, která je chrání před vlivy počasí a zajišťuje jim dlouhou životnost.

Jestli preferujete absolutní soukromí, lze zástěnami obehnat dům z obou stran. Myslete však při tom na to, aby nezůstala terasa ve tmě a dopadalo na ni sluneční světlo. Pro soukromí totiž bohatě postačí výška stěny mezi 160 a 180 centimetry. Máte přehled, co se kde děje, ale nikdo na vás nevidí.

Nejrychlejší řešení

Kreativitě se meze nekladou, obzvlášť pokud máte zrovna hluboko do kapsy. Terasovou zástěnu lze totiž vyrobit prakticky z čehokoliv, i z obyčejné látky. Cípy přivážete na zábradlí, jakékoliv tyče nebo stromy, a máte hotovo. Pokud navíc máte v tomto léžerním stylu zařízenou i terasu, není co řešit.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu