|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Interier
Abychom měli z televize požitek, nesmíme to přehnat s velikostí 

Nenechte se strhnout opojením na prodejně a vyvarujte se největších chyb při výběru televize

24. března 2018 10:52 / Shutterstock
 4   10
Televize má sloužit k pasivní relaxaci. Pokud vás při jejím sledování bolí oči nebo krční páteř, okamžitě zpozorněte! Buď máte doma nevhodnou velikost televizoru, nebo nestojí na dobrém místě. Ignorovat pravidla se v tomto případě nevyplatí.

Přestože stále více lidí preferuje život bez televize, v drtivé většině českých domácností nechybí. Někteří mají dokonce televizorů několik. Prim hrají plazmovky. Řada lidí se totiž nechá při nákupu strhnout novým, zajímavějším modelem. Jde do prodejny s jasnou představou o úhlopříčce, funkcích i ceně. Jenže když uvidí větší obrazovku s dalšími vychytávkami a jen o pár tisíc dražší, původní vize se záhy rozplynou. Navzdory tomu, že se jim taková televize do interiéru vůbec nehodí a dokonce si s ní zadělávají na zdravotní problémy.

Velikost pro konkrétní místnost

Dispozice místnosti i bytu máme jasně dané. Zatímco na prodejně vypadá střední velikost televize jako přijatelná, v malém obýváku může působit až nepatřičně. Fotbalový zápas si při ní určitě neužijeme tak, jak bychom si představovali. Z krátké vzdálenosti na velkou obrazovku nás totiž budou zákonitě bolet oči i hlava.

Skvělý a velký obraz je tedy fajn, ale délku úhlopříčky je nutné v každém případě přizpůsobit místnosti. Vyplatí se držet pravidla, že by se úhlopříčka televize měla rovnat třetině vzdálenosti, odkud ji budeme sledovat. Při menší si totiž oči také zbytečně namáháme. Čím vyšší rozlišení televize má, o to více lze doporučovanou vzdálenost v případě potřeby zkrátit.

Rozhodující je okno

Netřeba nikomu připomínat, že televize nesmí být umístěná naproti okna. Pokud jste přesvědčení, že zákazy jsou od toho, aby se porušovaly, vyzkoušejte a přesvědčíte se sami. Ani žaluzie nebo závěs nezabrání dennímu světlu, aby vám zkazily požitek ze sledování oblíbeného seriálu. O sluníčku nemluvě. Řešením mohou být maximálně okenice nebo předokenní rolety. Jenže to se budete muset definitivně zabednit. Vhodný prostor pro televizi je na tu část stěny, kde je okno, případně na sousední zeď. Záleží na možnostech.

Ve výšce vašich očí

Je čistě na vás, jestli umístíte televizi do nábytkové stěny, na samostatný stolek nebo ji připevníte na zeď. I tady je však potřeba držet se jasného pravidla: spodní okraj obrazovky by měl být maximálně 60 centimetrů nad zemí tak, aby byl její střed ve výšce vašich očí. Nesledujete televizi z pohovky, ale nejčastěji ze země? Pak si pravidla uzpůsobte. Obrazovkou umístěnou příliš vysoko si zaděláte na potíže s krční páteří. Co se týče estetiky, platí, že pozadí, na kterém je umístěná televize, by mělo být spíše decentní.

V nabídce jsou stovky variant různých televizních stolků, z nichž si vybere každý. Televizi lze však de facto postavit na jakoukoliv komodu, která splňuje příslušnou výšku, líbí se vám a hodí se do interiéru. Jen pozor na její nosnost. Obzvlášť plazmové televizory jsou poměrně těžké a nechtěli byste přece, aby se vám drahá elektronika při pádu rozbila. Na co nezapomenout při koupi konferenčního stolku, vám poradíme zde.

Ploché televize se zahřívají

Při věšení televize na stěnu pak myslete na přívodní kabely. Odhalené nejsou zrovna působivou dekorací. Řešením mohou být krycí lišty, o něco náročnější možností je zasekání kabelů do stěny. Odborníci také nedoporučují umísťovat držák přímo ke zdi, ale nechat tam deseti až dvaceticentimetrovou mezeru. Ploché televize se totiž hodně zahřívají a jistá vzdálenost znamená lepší chlazení.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu