|  BYDLENÍ
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Interier
Zdravotní potíže někdy přicházejí postupně, ale nevhodné sezení se na nich odrazí 

Co dělat, aby vás při práci z domu nebolela záda? Držte se následujících jednoduchých rad

14. března 2018 15:15 / Shutterstock
 0   0
Bolesti zad, tenisový loket i zhoršující se zrak. Jistě vás nepřekvapí, že na všechny tyto nepříjemnosti může mít obrovský vliv špatná židle. Práce z domu se stává standardem. Ať už sedíte za počítačem v pracovně nebo mini koutku, dlouhodobé sezení nepodceňujte.

Není žádnou výjimkou, že strávíme za počítačem deset hodin denně. V kanceláři máme většinou u stolu „pořádnou“ židli. Myšleno tu, která splňuje alespoň základní parametry pro pravidelnou pracovní činnost. Ani to však nemusí být pravidlem. Co se týče home office, je to doslova bída.  

Řada lidí se hrbí v kuchyni za stolem nebo sedí hodiny s laptopem na pohovce. V lepším případě má pracovnu, ale výběr židle nepovažuje za stěžejní. Bohužel všichni, kteří uvažují a pracují podobným způsobem, si zadělávají na pořádné zdravotní problémy. Nemusí se přitom projevit okamžitě.

Co brát v úvahu při pořizování pracovní židle?

Výšku i váhu osoby, která na ní bude trávit nejvíce času. Ideální je totiž pořídit si židli přímo na míru a takovou, která bude korespondovat s vaším pracovním stolem.

Berte v potaz, pokud se v pracovně střídáte. V takovém případě je totiž nezbytně nutné sáhnout po židli polohovatelné.

Velkou roli hraje zejména zádový opěrák, který může být příčinou bolestí zad. Zvolit lze nastavitelný, nebo pevný. Lepší je první varianta, druhou však může vykompenzovat dobré polstrování.

Sedák je spíš pocitovou záležitostí. Pohodlí a absenci zdravotních potíží totiž zajistí kromě dostatečně příjemného povrchu správný posed. Hýždě by měly být při práci na konci sedáku a nohy položené šlapkami na zemi od těla do pravého úhlu. Mít zbytečně vysoko kolena je špatně, nedosáhnout na zem stejně tak. Mezi podkolenní jamkou a přední hranou sedáku by měla být mezera od pěti do deseti centimetrů.

Jisté pohodlí a stabilitu zajistí také boční opěrky a možnost se na židli otáčet. Relax zádům dopřeje malý polštářek nebo zdravotní míček mezi zády a zadní opěrkou.

Kancelářských židlí je na trhu obrovské množství. Liší se funkcemi, pochopitelně i materiálem, designem či cenou. Pokaždé však mějte na paměti, kolik hodin a proč u počítače strávíte. Pět zbytečných chyb, kvůli kterým máte v domácnosti pomalý internet, najdete zde.

Oči od monitoru na délku paže

I v případě, že věnujete výběru židle maximální pozornost, mějte na paměti, že vám při dlouhodobém sezení prospějí pravidelné přestávky. Stačí si jenom zajít pro vodu, uvařit čaj nebo se protáhnout ve stoje. Spíše se tak vyvarujete ztuhlým svalům.

Velkému náporu čelí při práci na počítači také zrak. Dbejte na to, aby byl monitor vzdálen od očí minimálně 50 centimetrů. Řada lidí je totiž pravidelně nalepená na obrazovce a pak se diví, že nevidí. Odborníci rovněž doporučují zrak pravidelně od počítače odvracet, byť se jedná o několik sekund. Důležité je také dobré osvětlení. Monitor ve tmě zbytečně táhne oči.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu