|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Interier
Koberce jsou hřejivé i pro naši psychiku. Roztočům se v nich nelíbí 

Mýtus, kvůli kterému si většina lidí odpírá teplo i komfort. Víte, co to je?

18. března 2018 12:11 / Shutterstock
 5   0
Jakmile se rozmohly alergie ve velkém, začali se lidé zbavovat všech možných textilií. Polštářků na pohovce, záclon a v neposlední řadě i koberců. Poslední výzkumy přitom ukazují na skutečnost, že na holých podlahách se drží prachu i roztočů daleko víc.

Roztoči jsou příbuzní klíšťatům a pouhým okem neviditelní. Pochutnávají si na odpadlých částečcích kůže a mohou dorůstat až do velikosti půl milimetru. Je jim dobře v teplotě od 22 do 26 °C, a nikoliv na světle, ale v klidném a tmavém prostředí. Žijí několik měsíců. Pokud jste zrovna nevysáli a nevyvětrali matrace a také nevyměnili povlečení, máte jich plnou postel.

Nejsou nijak nebezpeční, ale jejich výkaly a odmuřelá tělíčka se řadí mezi alergeny. Spojují se s domácím prachem a většinou sedají na zem. Jenže koberec jim nenabízí ideální podmínky pro život, jak by se mohlo zdát. Pevné podlahy jim vyhovují daleko víc.

O polovinu víc prachu se drží na podlaze

Experti, kteří zkoumali množství prachu a roztočů na různém druhu povrchu, byli možná také překvapeni. V laboratořích totiž zjistili, že v místnostech, kde je koberec, se vyskytuje o polovinu méně jemných prachových částic než tam, kde je laminátová či dřevěná podlaha! Navíc se prach v koberci daleko obtížněji rozvíří než při chůzi na podlaze. Faktem však je, že zůstává ve vlasu koberce. Jenže ruku na srdce: častěji vysáváte, nebo myjete podlahu?

Lepší pro alergiky i kloubaře

Pokud pravidelně vysáváte, co se týče prachu, lepší variantou je tak určitě koberec – nebo alespoň několik menších koberečků, které vypadají stylověji než celistvý povrch. Kusové koberce jsou praktické a trendy. Důležitý je výběr materiálu.

Koberce tepelně izolují, tlumí hluk, zlepšují akustiku v místnosti, jsou hřejivé a útulné. A údajně vhodné nejen pro alergiky, ale i pro starší, kteří mají potíže s klouby. Pro alergiky jsou navíc na trhu speciální koberce, které jsou takto přímo označeny. Přesto je třeba v místnostech pravidelně větrat a udržet hygienu.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu