|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Koupelna
Heboučký a krásně bílý? Bohužel díky chemii 

Kupujete bílý a voňavý toaletní papír? Tomu je lepší se obloukem vyhnout

28. března 2018 12:57 / Shutterstock
 134   25
Co dělají výrobci pro to, aby bílá bílá byla? V případě toaletního papíru do něj přidávají například chlor. Právě ten se postará o to, aby vypadal čistoskvoucí. Málokdo však ví, jaké dopady má na lidské zdraví. Řešení naštěstí existuje. Dejte přednost tmavému recyklovanému papíru.

Toaletní papír vybíráme v obchodě většinou podle počtu vrstev, barvy, vůně a ceny. Někdo má dokonce svou oblíbenou značku. Přestože se jedná o spotřební zboží, které kupujeme pravidelně, zdaleka mu nevěnujeme tolik pozornosti jako například potravinám. Ekologové však varují: při procesu bělení toaletního papíru vznikají jedny z nejsilnějších karcinogenních látek. Co všechno způsobují? Hormonální poruchy, narušení imunitního systému, podporu vzniku rakoviny.

Krom toho obsahuje luxusně vypadající toaletní papír bisfenol A. Toxickou látku, která se chová jako ženský hormon estrogen. Čistota půl zdraví se v tomto případě míjí účinkem. Připadá vám, že jde o zbytečné šíření paniky? Naopak. Výsledky výzkumu jsou zcela vypovídající. Záleží už jenom na nás, čemu dáme přednost – jestli vzhledu, nebo vlastnímu zdraví.

Být eko není nemožné

Přiklonit se ke druhé variantě není totiž ani složité, ani drahé. Toaletní papír z recyklovaného, tedy neběleného a nebarveného sběrového papíru, je běžně dostupný v našich obchodech. Jeho cena je většinou srovnatelná s výrobky z buničiny. Jak jej poznáte? Podle ekoznačky, která garantuje nízkou spotřebu energie při výrobě a vylučuje použití nebezpečných chemických látek. Nepřipouští ani parfemování.

Obal eko papíru bývá označen příslušnou certifikací, někdy zkrátka jen informací, že je vyroben z recyklovaného papíru. V případě papírových kapesníků nebo kuchyňských utěrek platí ty samé argumenty. Pořídit si můžete dokonce eko záchod, který v domácnosti ušetří až třetinu nákladů za vodu.

Troufnete si na látku?

Odborníci by vám ještě řekli, že nejzdravější je používat látkovou variantu. V případě kapesníků klasické, místo utěrek papírových textilní. Podstatně náročnější je přejít na látku v případě vykonávání potřeby. Ale vězte, že ani takoví uživatelé nejsou v republice výjimkou.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu