|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Exterier
Dřevo vypadá nejlépe, ale vyžaduje největší péči 

Těšíte se na siestu? Připravte zahradní nábytek na jaro! Největší péči si žádá dřevo

11. března 2018 10:41 / Shutterstock
 0   0
Když otevřeme dveře na terasu nebo na balkon, už se tam vidíme: ranní kávička, odpolední siesta, večerní sklenka vína. Už aby to bylo! Ve vzduchu je cítit jaro, máte připravený zahradní nábytek? Připomeneme vám, co všechno je třeba po zimě zkontrolovat.

Zahradní nábytek míváme většinou uskladněný v garáži, v kůlně nebo ve sklepě. Důležité je mít jej na suchém místě. Vlhko nebo dokonce mokro mu totiž rozhodně nesvědčí. Pokud si jej přichystáme s předstihem, můžeme vyrazit ven hned, jakmile se trochu oteplí nebo vysvitnou první sluneční paprsky.

Co všechno je třeba zkontrolovat před novou sezonou? V prvé řadě jestli nábytek nenapadli škůdci, tedy myši, potkani nebo jiná havěť, případně v jakém roszahu. Pokud jsou vady jen kosmetické, nic nebrání tomu nábytek dál používat. Nejdřív je ale třeba jej pořádně vyčistit. Od nánosů prachu i případných bakterií.

Plast je náchylný na poškrábání

Každý materiál vyžaduje speciální péči. Začněme plastem. Velkým bílým židlím už naštěstí dávno odzvonilo, řada lidí má však doma jednoduché plastové židle v kombinaci s kovem. O plastu je všeobecně známo, že je náchylný na poškrábání. Určitě tedy na něj neberte písek, drsné strany houbiček nebo nedejbože drátěnky. K vyčištění postačí obyčejný hadr a speciální čistič.

Dřevo žádá napustit olejem

Dřevěný nábytek obyčejně žádá před sezonou ošetřit pomocí oleje nebo vosku. Předtím však musí být perfektně zbavený prachu a nečistot. Použít můžete i drátěnný kartáč nebo šmirgl. Lak se nanáší štětcem, na vosk nebo olej vám však postačí obyčejný hadr. Pozor, jenom ten, který nepouští chlupy! Postup se doporučuje opakovat dvakrát, aby byl nábytek odolnější vůči povětrnostním vlivům.

Kov je bezproblémový

Kov vydrží skoro všechno. Kvalitní nábytek bývá ošetřen proti korozi ještě předtím, než ho koupíme. Pokud se náhodou doma kus odštípne, ulomí, je nutné přetřít oděrky nebo spoje barvou na kov, aby korodovat nezačal. Na trhu určitě najdete odstín, který jednoduše sladíte se zbytkem nábytku. Jestli se však nejedná o drobné oděrky, ale větší poškození, nábytek je nutné opískovat a provést nový nástřik. Nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou pořádné utažené všechny šroubky.

Náš tip:

Aby byla pohoda na čerstvém vzduchu dokonalá, připravte si k nábytku i podsedáky a polstry. V záloze je dobré mít také ochranný obal na nábytek, který poslouží v případě, že se venku „čerti žení“.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu