|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Drátěnka povrchu jenom ublíží. Mnohem lepší je jemný hadřík 

Zapomeňte na chlor nebo drátěnku. Poradíme vám, jak udržet dřez v perfektním stavu

05. března 2018 13:52 / Shutterstock
 5   0
Nerezové dřezy ve velkém nahradily granitové. Nejsou na nich naštěstí vidět otisky prstů ani kapky vody, zub času se však podepisuje i na nich - hlavně když je ošetřujeme nárazově. Pokud chceme, aby vypadaly i za několik let jako nové, chce to dvě věci: pravidelnost a jemné zacházení.

V prodejně vypadá každý dřez úchvatně. Po dlouhodobějším používání však zjistíme, že původní model už nepřipomíná ani zdaleka. Dřezem projde voda z brambor, těstovin, myjeme v něm maso, ovoce, zeleninu, například vysoce barvící červenou řepu. Musí toho vydržet docela dost. Jak mu ještě „nepřidat“?

První ze zásad je pravidelné čištění. Neznamená, že když v dřezu jenom myjete zeleninu nebo oplachujete, je čistý. I tak se v něm zachytávají bakterie, špína a především vodní usazeniny. Pokud navíc v dřezu drhnete špinavou pánev, očistu si žádá stoprocentně, a to okamžitou. Pořádnou neplechu dokážou způsobit i plastové podložky, protože se pod nimi usazuje vlhkost. Řešení na vodní usazeniny existuje: dřez pravidelně vysoušet. Jinak se do něj bude snadněji vsakovat červená řepa, čaj, káva nebo červené víno.

Jemný hadřík

A jak na špínu? Určitě ne drátěnkou, protože tou byste si mohli povrch dřezu leda tak zničit. A poškrábaný vám v kuchyňské lince žádnou parádu neudělá. I na větší špínu je proto třeba jít jemně, tedy houbičkou z jemné strany nebo bavlněným hadříkem.

Soda, ocet, citron

Na vyčištění můžete použít speciální čisticí prostředky, které vám doporučí výrobce. Na povrchu dřezu vytvoří ochranný film. Běžný prostředek na nádobí totiž umí zanechat na dřezu škaredé šmouhy. Z babských rad se doporučuje jedlá soda, citron, kterým dřez přejedete, na vyčištění pak klasicky ocet ředěný s vodou.

Žádný chlor ani čističe odpadu

Na dlouhodobější usazeniny si vezměte prostředek na odstranění vodního kamene. V každém případě se vyhněte koncentrovaným přípravkům s bělicím efektem anebo čistidlům obsahujícím chlorové účinné látky. Nedoporučujeme ani silné čističe odpadu. Jak si poradit s ucpaným odpadem, zjistíte zde.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu