|  BYDLENÍ
ne 19. května, svátek má Ivo, zítra Zbyšek
Tipy a inspirace
Krásně bílé prádlo je snem každé hospodyňky 

Oblečení bez skvrn. Krev vytáhne čpavek, ale i klasická sůl

26. prosince 2017 09:29 / Shutterstock
 0   0
Červená skvrna na polštáři, povlečení nebo nedejbože na sedačce? Mezi ženami koluje mýtus, že krev jde vyprat špatně. Není to tak úplně pravda. Existují speciální prostředky, které jsou stoprocentně úspěšné. A také pár domácích rad, jak se zachovat hned, jakmile k zašpinění dojde.

Krvi na oblečení se většinou nevyhneme, pokud žijeme s dětmi nebo staršími lidmi. Skvrna na prostřeradle potrápí občas i ženy během menstruace. Ideální je začít ji likvidovat okamžitě, velkou roli totiž hraje čas. Jak si poradit s červeným vínem zjistíte zde.

Studená voda

Textilie ihned namočte do studené vody a nechte tak několik hodin. Kdybyste je hned začali prát v teplé vodě, skvrna by se začala srážet, dostala hlouběji do látky a už byste se jí zbavovali jen velmi těžko. Po odmočení ve studené vodě klasickým způsobem vyperte v pračce, maximálně však na 40 °C.

Soda, ocet, čpavek

Pokud je skvrna zaschlá, rovněž ji namočte na několik hodin do studené vody. A pak zkuste přeprat v ruce za pomocí mýdlové vody, prostředku se čpavkem, jedlé sody nebo octu. Všechny tyhle metody jsou vyzkoušené. Zejména čpavek nebo borax bývá hodně účinný.

Sůl

Na starší skvrnu platí také kuchyňská sůl. Nejdříve látku klasicky namočíte, poté špinavé místo posypete solí a necháte působit. Zkuste mechanicky vyprat. Tento způsob můžete opakovat několikrát, ale pozor, i sůl umí být agresivní. Například na barevných prostěradlech při intenzivním čistění zanechá bílý flek.

Kašička z mouky

Možnost, která se doporučuje v případě vlněných látek. Kasičku z pšeničné mouky necháte na skvrně zaschnout a potom se snažíme vykartáčovat. Potom můžete přetřít trochou čpavku a přes mokrou látku přežehlit.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu