|  BYDLENÍ
ne 19. května, svátek má Ivo, zítra Zbyšek
Tipy a inspirace
Na radiátory často zapomínáme, ale prachu se v nich hromadí víc než dost 

Vychytávky, se kterými hravě vyčistíte špinavé radiátory v celém bytě

23. prosince 2017 15:38 / Pinterest
 10   7
Zašlá špína, hmyz, chuchvalce prachu. Kdyby přišel instalatér a odmontoval nám v bytě radiátory, možná by se nestačil divit. A my také ne... Přiznejte si, kdy jste naposledy čistili radiátory?

Pokud je to tak dávno, že si ani nedokážete vzpomenout, zaděláváte si na alergie. Prach navíc snižuje topný výkon! Vygruntujeme většinou celý byt, ale na topení často zapomínáme. Aspoň jednou za čas bychom měli radiátorům dopřát důkladnou očistu. Jak na to? Nejlepší kamarád je vysavač a úzký nástavec.

Dokáže pobrat většinu prachu shora i zezpod radiátoru. Možná si řeknete, že máte hotovo, ale spousta špíny stále zůstává mezi trubkami. Ten lze zlikvidovat pomocí několika vychytávek:

  • Válečky, kartáče nebo štětky na čištění radiátorů. Dají se sehnat v domácích potřebách a jsou speciálně určené pro tento druh práce.
  • Zárožák. Natěračský štětec je k dostání v malířských potřebách v různých délkách i šířkách, koupíte jej většinou do stovky. Dají se s ním vymést i hůře dostupná místa.
  • Šatní ramínko, tyčka od smetáku. Některou z těchto věcí, která se dostane do radiátoru, obmotáte mokrým hadrem a myjete. Klasickým pohybem sem a tam záhyby vyčistíte.
  • Úzká štětka na nádobí. Největšího prachu se zbavíte klidně nasucho, pro důkladnější čistění se doporučuje obmotat jej hadrou na nádobí jako v předešlém případě.
  • Mýdlo a sprcha. Na tuto metodu si netroufají všichni, některé hospodyňky na ni naopak nedají dopustit. Do vnitřní strany radiátoru nanesou mýdlový sliz a nechají nějakou dobu působit. Potom jenom pod radiátory položí plechy a topení osprchují. Špína hezky vyteče. Namísto mýdlového slizu by určitě posloužil i klasický ocet.
  • Saponát. Pokud je radiátor hodně špinavý, sáhněte po agresivním čističi z drogerie. Prověřený je sprej na trouby, který si poradí i s mastnotou, hlavně pokud se týká místnosti, kde vaříte. Další zajímavé tipy a vychytávky, které vám usnadní práci v kuchyni, najdete zde.

Kdy čistit?

Ideální před začátkem topné sezony. Teplo totiž prach rozptyluje a ten se topením dostává do místností, kde pobýváme. Určitě ale neuděláte chybu, když radiátory vyčistíte kdykoliv během roku. Za čisté prostředí pro vás i vaše blízké to jistě stojí.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu