|  BYDLENÍ
ne 19. května, svátek má Ivo, zítra Zbyšek
Interier
Při výběru konferenčního stolku hraje velkou roli sedačka 

Na co nezapomenout při koupi konferenčního stolku

21. prosince 2017 08:58 / Shutterstock
 0   1
Není to jen tak nějaký stolek. V obývacím pokoji trávíme spoustu času a fakt, jestli vybereme dobře, nebo špatně, poznáme záhy. Konferenční stolek by měl být hezký i praktický zároveň. Při jeho pořizování je třeba vzít v úvahu velikost, materiál i funkci.

Dříve než vyrazíte do obchodu, sepište si, co všechno od konferenčního stolku očekáváte, a měřte. Aby se nestalo, že míváte pravidelně spoustu hostů a nemáte na co položit jídlo, nebo máte malé děti, které by si mohly rozrazit hlavu o skleněnou hranu. Na paměti je dobré mít styl, v němž máte celou domácnost.

Výška

Spousta lidí si před koupí stolku neuvědomuje, jak zásadní roli hraje jeho výška. Pravidlo zní, že by měl být vysoký do výšky našich kolen – což je individuální už jen vzhledem k výšce sedačky. Soupravu nebo sebe sedící si proto raději před koupí změřte. Jak dát sedačce na zimu nový kabát, si můžete přečíst zde. V toleranci jsou i stolky, kdy rozdíl mezi sedákem a deskou je maximálně pětadvacet centimetrů. Jedině tak získáte jistotu, že budete mít stolek hezky po ruce a případné servírování kávy nebo pochutin bude jednodušší.

Velikost

Čím větší sedačka, tím větší konferenční stolek můžete vybírat. To samé platí i o celkovém prostoru místnosti. Malý stolík v hale by byl utopený, rozměrný v mini prostoru by naopak mohl stát přes půl obýváku. Při velikosti se můžete řídit pouze svým rozumem. Určitě však uvítáte, když se na stolek vlezou minimálně dva šálky a talířek s občerstvením.

Tvar

Co se týče tvaru, vybírat lze obyčejně ze čtyřhranných, oválných nebo kulatých stolků. Čtverce nebo obdélníky jsou praktičtější a vleze se na ně více věcí. Jenže nejsou tolik vhodné, pokud máte děti, které by si mohly o hranu stolu ublížit. Někdy není špatné osvěžit prostor kulatým tvarem – obzvlášť pokud sdílíte obývák s kuchyní, kde stojí hranatý stůl. Na trhu jsou i atypy a designové kousky, je třeba však brát v úvahu celkový styl interiéru. Do tradičnější domácnosti se bude těžko hodit japonský stolek.

Materiál

Dřevo, sklo, kov, kombinace. Nejčastější nabídka, s níž se v prodejnách nebo na internetu setkáte. Univerzální je dřevo, které se hodí takřka do každého interiéru. Takový stolek bývá nadčasový a lze jej kombinovat s různým nábytkem. Máte ale celý obývák ve dřevě? Stolek ze stejného materiálu by v něm mohl působit spíš usedle. Zkuste raději pouvažovat o kombinaci dřeva a kovu, případně kovu samotného. Prostor umí hezky odlehčit. Skleněné desky působí také velmi elegantně. Jejich nevýhodou je však častá péče. Rovněž nejsou dobrým řešením, pokud se po bytě pohybují děti.

Další možnosti:

Zvážit můžete kombinaci konferenčního stolku a několika odkládacích, rozkládací typ, nastavitelné podloží, pojízdný stolek na kolečkách, multifunkční s vyklápěcí deskou nebo ve formě truhly. Praktická je spodní police. Do moderních interiérů se hodí stolky japonské, které jsou minimalistické a velmi nízké. Sedět se ale u nich musí na polštářích.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu