|  ZPRÁVY
st 19. června, svátek má Leoš, zítra Květa
Domácí
Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem ve středu znovu přesáhl tisícovku 

Počty nakažených ještě porostou, varuje epidemiolog a řekl, kdy nás čeká další lockdown

07. října 2021 09:32 / Depositphotos
 0   0
Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem včera opět přesáhl tisícovku. Za středu testy odhalily 1047 lidí nakažených koronavirem. Je to o 315 pozitivních případů více než před týdnem, ale o 61 méně než v úterý. V nemocnicích stoupl počet pacientů s covidem na téměř 300.

„Pokud se ten trend teď udrží, jak je, tak skutečně během třeba dvou týdnů můžeme dospět k tomu průměrnému záchytu až přes 2000 případů denně," uvedl k situaci šéf zdravotních statistiků Dušek. Podle jeho slov model, kterému říkáme realistický, neukazuje nějaké, v tuto chvíli nekontrolovatelné, nárůsty v nemocnicích, protože ochrana vakcíny proti těžkému průběhu je opravdu stále velmi významná,“ dodal.

Podle expertů je v tuto chvíli na místě opatrnost. Epidemiolog Roman Prymula by proticovidová opatření nerozvolňoval. Zároveň ale nesouhlasí se slovy evolučního biologa Jaroslava Flegra, že by v Česku mělo dojít k dalšímu lockdownu.

Podle Prymuly je současný vývoj je očekávatelný, ale ne dobrý. „Vidíme skokové navýšení, dostáváme se do epidemické fáze, ale zátěž v nemocnicích není vysoká," řekl Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS. Příklady hospitalizovaných seniorů, kteří přitom podstoupili druhou dávku vakcíny, podle bývalého ministra zdravotnictví ukazují, že je nutné postupně seniory přeočkovat třetí dávkou.

Druhou dávkou vakcíny je v Česku naočkováno zhruba šest milionů lidí, což je přibližně 55 procent všech obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru ve srovnání se zeměmi Evropské unie.

Prymula by se zaměřoval i na věkovou skupinu mezi 16 až 40 lety. Ta sice není riziková, ale může být potenciálním šiřitelem viru. Opatření by nerozvolňoval ani ve školách. Žáci v současnosti musí nosit chirurgické roušky ve společných prostorách, ve třídách už dýchací cesty mít zakryté nemusí. „Je to trápení dětí, ale dochází ke vcelku masivnímu šíření ze škol dál do domácností, opatření bych nerozvolňoval. Každá vlna trvá maximálně měsíc nebo měsíc a půl. Brzy se situace stabilizuje. K dalšímu lockdownu prakticky nemůže dojít. Nehrozí nám, že by přetékala kapacita v nemocnicích," uvedl Prymula.

Současná opatření nevnímá jako nijak zvlášť dramatická a systém podle něj funguje. Nevyloučil ale zpřísnění restrikcí ve více postižených regionech. V takových případech by podle něj mohly být omezovány například barové aktivity či soukromé večírky. Protilátky po očkování klesají, uvádí experti. Bez čeho se v budoucnosti neobejdeme?

Zdroj: uzis.czcnniprima.cz

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu