|  ZPRÁVY
čt 23. května, svátek má Vladimír, zítra Jana
Domácí
Česko je ve skupině zemí, která volá po společném evropském postupu 

Narychlo spíchnutý plán, který má uklidnit voliče. Babiš čelí další velké kritice

06. října 2021 17:15 / Depositphotos
 0   0
Růst cen zemního plynu v Evropě prudce zrychluje. Cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu se ve středu zvýšila až o čtyřicet procent a poprvé překročila 160 eur za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu.

Prudce roste i cena elektřiny. Je za tím výrazně dražší plyn, ale také to, že Rusko nezvýšilo jeho dodávky do Evropy. Při návštěvě Estonska to ve středu řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Jak postupovat proti rostoucím cenám energií se budou šéfové vlád a států Evropské unie domlouvat na summitu ve druhé polovině října. Vysoká cena energií děsí i vládu Andreje Babiše. Lidé totiž v následujících měsících a letech pocítí, jak elektřina nebo plyn razantně zdražily. Ze strany předsedy vlády tak padají nápady jako zastropování ceny emisních povolenek nebo poskytování příspěvku domácnostem.

Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem navrhují příspěvek domácnostem ve výši 1250 korun. „Rozhodli jsme se, že dáme všem domácnostem kompenzaci na ty obnovitelné zdroje, na ten solární tunel, co nám tu nechaly tady tradiční demokratické strany a tam každá domácnost dostane, která spotřebuje 2,5 tisíce kWh dostane 1250 korun. A to je ta daň těch solárních baronů, kterou my použijeme pro lidi," řekl Babiš v předvolební debatě.

S podobným návrhem přišel také ministr průmyslu, který záměr avizoval již před týdnem. Podle něj by energetické šeky měly dostat rodiny, kterých se zdražování energií dotkne. „Příspěvek by dostalo asi 3,2 milionu obyvatel. Tedy domácnosti postižené na zdravotní či sociální bázi. Chceme pomoci těm, kterým by hrozila energetická chudoba,“ řekl ministr průmyslu Karel Havlíček.

Babiš však v debatě uvedl, že by se příspěvek mohl dostat do 4,3 milionu domácností. Stát by to vyšlo na 5,4 miliardy korun. „Vláda ovšem nechce ztrácet čas, případně intenzivněji zapojovat úřednický aparát, aby odlišovala domácnosti, které na podporu dosáhnout mají, a domácnosti, které ne. Nelze se tak ubránit dojmu, že jde o narychlo spíchnutý návrh, který má ještě před volbami obyvatelstvo uklidnit, že Babiš jej, co se týče zdražujících energií, na holičkách nenechá," myslí si hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Babiš je dlouhodobě pod kritikou od opozičních politiků z Evropského parlamentu. Podle nich měl cenu energií řešit před dvěma lety. „Určitě se na nárůst ceny dá reagovat a regulovat ho. Pan premiér ale totálně zaspal dobu. O jednání se měl snažit v roce 2019 nebo v roce 2020, kdy hlasoval pro jejich zvýšení," řekl europolanec Zdechovský. Reagoval na to, že Andrej Babiš odkýval zavedení Green Dealu. To na růst ceny elektřiny a také na růst emisních povolenek má vliv. Zdechovský navíc dodává, že Babiš na úrovni Evropské unie nedokáže nic vyjednat. „Jeho vyjednávací pozice se drasticky rovná nule," dodal europoslanec. Ceny ropy vystřelily vzhůru a ruku v ruce zdražuje i benzín. Jeho cena se již brzy vyšplhá do závratných výšin.

Zdroj: oenergetice.cz, fxstreet.cz.

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu