|  ZPRÁVY
út 18. června, svátek má Milan, zítra Leoš
Domácí
Česko se musí připravit na silný vítr 

Komplikace v dopravě a vyvrácené stromy. Na Česko se žene silný vítr, varují meteorologové

04. října 2021 15:48 / Pixabay Reslmaier
 0   0
Česko čeká ještě dva dny příjemné teplé počasí, meteorologové však varují i před silným větrem. Na úterý a noc na středu vydali výstrahu. Ve východní části území bude vítr dosahovat rychlosti více než 65 kilometrů za hodinu.

Začátek týdne s sebou přinese příjemné počasí i nadprůměrně vysoké teploty. V pondělí se budou pohybovat mezi 18 a 22 °C, z rána se místy mohou objevit mlhy nebo nízká oblačnost. Během noci na úterý teploty klesnou ke 14 až 10 °C. V průběhu noci bude polojasno až oblačno, místy meteorologové očekávají mlhu. Na západě Čech se ojedinělé může objevit slabý déšť.

Počasí v úterý bude podobné jako v pondělí. Během dne bude jasno až polojasno, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) však upozorňuje, že by se během dne mohl objevit déšť, přeháňky a ojediněle i bouřky. Ráno se očekávají mlhy. Nejvyšší teploty však vystoupají k 20 až 24 °C. Vát bude vítr o síle 10 metrů za sekundu, místy s nárazy 15 až 20 metrů za sekundu. Na horách na severu však naberou na síle až 30 metrů za sekundu – 110 kilometrů za hodinu. Od středy teploty klesnou, a to v průměru k maximálně 15 °C, ve čtvrtek o stupeň vystoupají k 16 °C. Během dne se může objevit i občasný déšť či přeháňky. Převážně bude zataženo až oblačno.

Český hydrometeorologický ústav dnes vydal výstrahu na silné větry. Ačkoliv budou úterní teploty přesahovat 20 °C, Češi se musí připravit i na silné nárazy větru, a to zejména na východě Česka.

Jihovýchodní až jižní vítr bude dosahovat síly nad 65 kilometrů za hodinu. „Může poškodit stromy a lesní porosty, stejně tak jsou možné i menší škody na budovách,“ uvádí ČHMÚ na svých stránkách. Lidem hrozí i nebezpečí úrazů z uvolněných předmětů či zlomených větví.

Pravděpodobně budou i komplikace v dopravě. „Doporučuje se zajistit okna, dveře a odstranit nebo upevnit volně uložené předměty,“ varují meteorologové. Lidé by měli být při pohybu venku opatrnější, stejně tak za volantem. „Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se do hřebenových partií,“ dodává ČHMÚ. Meteorologové vydali první předpověď na letošní zimu. A máme se na co těšit.

Zdroj: chmi.cz.

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu