|  ZPRÁVY
ne 21. dubna, svátek má Alexandra, zítra Evženie
Domácí
Ceny elektřiny se vydávají strmě vzhůru 

Bude se opět dotovat. Energetické šoky vykryjeme energetickými šeky, slibuje vláda

02. října 2021 08:34 / Depositphotos
 0   0
Ceny elektřiny se vydávají strmě vzhůru a vláda má recept, co s tím dělat. Opět dotovat. Plánuje zavést pro 800 tisíc nejchudších domácností energetické šeky, které by měly pokrýt polovinu ze zdražení energií.

Poradce předsedy vlády pro oblast energetiky Jaroslav Ungermann chápe šeky jako dočasné řešení: „Trh je velmi zneklidněn a ceny energií se utrhly od své nákladové podstaty. Dovedu si pak představit, že pro letošní topnou sezónu bychom tento nástroj mohli použít na zajištění domácností, protože žádná vláda si nemůže dovolit, aby lidé mrzli ve svých domovech, což je situace, která může reálně nastat."

Ceny energií podle něj porostou, ale už ne skokově. „A pak to řešme. Ale šeky jsou zatím v rovině úvahy, neviděl jsem podrobnosti. Musí to být upraveno. Ale je to idea, kterou si umím představit, ačkoliv ještě nevím, jak tuto pomoc budeme potřebným distribuovat," přiznává Ungermann pro Český rozhlas.

Ekonomovi a bývalému předsedovi Svobodných Petru Machovi energetické šeky smysl nedávají.  „Chápu, že rostou ceny energií a lidé to pocítí. Ale vláda, stát a politici toto zdražování sami způsobují a místo odstranění příčiny se to snaží takhle nouzově léčit," kritizuje Mach. Podle něj stačí zrušit daň z plynu a elektřiny, zrušit povinnost přimíchávat obnovitelné zdroje do mixu, zrušit povolenky. A cena rázem padne. Z ekonomického pohledu je vždy lepší zrušit to, co elektřinu zdražuje, než to ponechat a zavádět dávky.

Podle Macha je nárůst ceny energií výsledek úsilí „zelených politiků“ napříč Evropou. „Chtějí bezuhlíkovou ekonomiku a směřuje to zpátky na stromy. Oni si to přejí, jsou rádi, že se to zdražuje. Když zavedeme šeky, tak možná za rok budeme mít jídlo a toaletní papír na příděl. Tímhle tempem se dostáváme zpátky do hlubokého socialismu a mě to děsí.“

Green Deal podle něj závislost na plynu ještě zvyšuje. „Pokud někdo hloupě vymyslí, že budeme vyrábět elektřinu z větrných elektráren, a pak málo fouká, tak záložní turbíny jedou na plyn. Záměrně si zvyšujeme poptávku po elektřině elektromobily, zároveň zvyšujeme podíl obnovitelných zdrojů," poukazuje na neudržitelnost dohody Green Deal bývalý politik Petr Mach. Následky rozhodnutí EU dopadne na občany tvrdě již tuto zimu. A tím to bohužel neskončí.

Zdroj: plus.rozhlas.cz.

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu