Špatná péče o vodu ve vašem bazénu přináší zdravotní a jiná rizika
Pojďte se podívat na několik základních věcí, díky nimž prožijete celé léto v čisté vodě.
Pozor na neprověřené zdroje vody
Ačkoli současné klimatické podmínky příliš nenahrávají tomu, abyste si bazén napouštěli pitnou vodou, pokud to bude přece jen trochu možné, volte k jeho napuštění právě tento zdroj. Postupujte při tom pozvolna, abyste eliminovali riziko, že vám do bazénu přitečou kvůli velkému proudu i nějaké nečistoty z hadice či potrubí. Je také lepší vodu napouštět večer.
Vyhněte se také napouštění bazénu vodou z potoků či neprověřených studen, jelikož by jejich nepoměr obsahu minerálů a kovů mohl začít způsobovat usazování vodního kamene či nežádoucí hnědé zabarvení vody.
Hlídejte si správné pH
Nezapomeňte dbát na to, aby voda měla ideální pH mezi 7,0 – 7,4. Pokud tyto hodnoty překročíte, účinnost desinfekce se snižuje a navíc může voda nepříjemně zapáchat chlorem. Nižší pH naopak způsobuje dráždění očí a pokožky, stejně jako korozi kovových částí bazénu.
Bazénové chemie nesmí být moc ani málo
Neopomeňte pořídit potřebnou bazénovou chemii, s níž to ale v žádném případě nepřehánějte. Rozhodně je vhodné dodržovat návod k použití, protože příliš mnoho takových prostředků může způsobit zdravotní komplikace, stejně jako vám může zničit plavky. Nevyplatí se ale ani šetřit, jelikož cílené zmenšování dávek vede k tomu, že se vám ve vodě začnou množit viry a bakterie, které rovněž mohou vašemu zdraví nepříjemně zavařit.
Dopouštějte čerstvou vodu
Důležité je však nezapomínat na to, že ani bazénová chemie není všemocná a během sezony bude vodu třeba minimálně částečně obměnit. Je dobré jednou za čas část nádrže odpustit a doplnit ji čistou vodou. Aby voda vypadala dobře, a váš bazén se nezanášel nečistotami, zkuste popřemýšlet o pořízení bazénového vysavače, ať už bude manuální či plně automatický.
I bazén si na noc zaslouží peřinu
Na noc je vhodné bazén přikrývat krycí plachtou, která zabrání zanášení vody prachem, hmyzem, pylem či dalšími nečistotami z okolních stromů. A pokud vám sem tam nějaký kousek na hladině uvízne, odstraňte jej pomocí síťky, aby se vodě nezačal rozkládat.
A pokud se vám náhodou přihodí to, že se vám voda v bazénu zkazí, v následujícím článku vám nabídneme několik tipů, které vám pomohou váš problém vyřešit.