|  BYDLENÍ
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Spotřebiče
Teplá voda by měla téct v každé domácnosti 

Ohřívač vody do domácnosti vybírejte velmi pečlivě, může vám ušetřit hodně peněz

04. července 2020 15:39 / sphac.net
 0   0
Ohřev teplé vody má po vytápění největší podíl na spotřebě energií v domácnosti. Pokud nebydlíte v domě s centrálním ohřevem, správným výběrem ohřívače tyto náklady dokážete výrazně snížit. Neplaťte za teplou vodu víc, než musíte.

Bez teplé vody to nejde, ať už chystáte rekonstrukci bytu či domu, nebo zkrátka starý spotřebič dosloužil. Jaký ohřívač vody ale pořídit a na co si dát pozor, abyste nemuseli těžké rozhodování opakovat za dva či tři roky znovu?

Při výběru ohřívače vody je potřeba myslet na to, abyste vždy měli k dispozici dostatek teplé vody, ale zároveň při jejím ohřevu utratili co nejméně peněz. Je celá řada parametrů, které o úspěchu rozhodují – od velikosti bojleru, jeho umístění a případné nutnosti přidat sekundární ohřívače až po to, zda bude k ohřevu využívána elektřina nebo plyn, případně fototermika. Ohřívač vody by vám měl sloužit minimálně jedno desetiletí, dejte si tak na výběru patřičně záležet.

Průtokový, nebo zásobníkový

V obchodech můžete narazit na dva základní druhy ohřívačů – průtokové a zásobníkové.

Průtokové ohřívají pouze vodu, která jimi protéká, a jsou vždy napojeny přímo ke konkrétnímu vedení teplé vody, například ke kuchyňskému dřezu. Malé průtokové ohřívače bývají elektrické, ty větší jsou známé pod zažitým názvem „karma“ a využívají i plyn.

Zásobníkové ohřívají načerpanou, uloženou vodu a jejich nejběžnějším zástupcem jsou bojlery. U bojlerů můžete kromě elektrických a plynových narazit i na kombinované, které vždy používají v aktuální chvíli levnější způsob ohřevu.

Existují i beztlaké zásobníkové ohřívače, jež podobně jako ty průtokové vždy ohřívají vodu pouze pro jeden konkrétní vývod. 

Zdroj energie

Elektrický ohřívač je při stejném objemu levnější na pořízení a získáte s ním nárok na sníženou sazbu D25d, díky které budete mít osm hodin denně levnější elektřinu. Poměrně jednoduché je i zapojení, které nevyžaduje žádné velké zásahy. Elektrické ohřívače mají dlouhou životnost, nevyžadují ale přitom žádnou složitější údržbu.

Plynový ohřívač dosahuje oproti elektrickému vyššího výkonu a nemusíte dbát na to, aby byla voda ohřívána jen při nižší sazbě. Ohřev plynem je sám o sobě levnější, zato plynový ohřívač je na pořízení dražší než ten elektrický – a stejné je to i s počátečními náklady. Ty souvisejí jednak s úpravami plynových rozvodů a nutností vyvložkovat komín. Nákladnější je i údržba, která je kromě prodloužení životnosti nutná také z bezpečnostního hlediska. Především u větších rodin je pak nevýhodou, že se nevyrábí s tak velkými objemy jako ohřívače elektrické.

K dostání jsou také kombinované ohřívače. Jejich hlavní výhodou je, že vždy využívají levnější druh energií. Při snížené sazbě tak ohřívají elektřinou a ve zbylém čase v případě potřeby plynem. Pokud vás postihne výpadek elektrické energie, budete mít navíc stále možnost vodu ohřívat.

Zaměřte se na objem

Před koupí pečlivě zvažte spotřebu své domácnosti. Příliš velký objem ohřívané vody vám zbytečně zvedne spotřebu energií, pravidelně řešit nedostatek teplé vody ale také není ideální.

Obecně by se objem měl odvíjet především od množství lidí v domácnosti. Pro jednoho člověka až pár bude stačit 50-120 litrů, tři až čtyři lidé budou potřebovat 120-200 litrů, více členů domácnosti pak nad 200 litrů.

Spotřeba a hospodárnost

Při koupi se také zaměřte na energetický štítek, který musí ze zákona mít každý ohřívač. Většina spotřebičů spadá do kategorie C, především u vyšších objemů vám však nadstandardní energetická třída B přinese významnou úsporu.

Hospodárnost je zajištěna hlavně kvalitní izolací. Zaměřte se proto na tloušťku pláště a izolaci, oba tyto faktory mají velký vliv na tepelnou ztrátu a tím i spotřebu. Údaj o úrovni tepelných ztrát by měl být uveden v katalogu výrobce. Oproti dosluhujícímu starému ohřívači vody vám kvalitní nový může ušetřit až 35 % nákladů za energie.

Svislý je úspornější

Vodorovné ohřívače mají větší plochu, na které dochází k mísení studené a teplé vody. Ve chvíli, kdy voda není spotřebována, rychleji dochází k jejímu ochlazování, což snižuje účinnost a tudíž zvyšuje potřebné množství energie. Pokud vám to tedy prostor jen trochu umožní, sáhněte raději po svislém. Zde je plocha, na níž k mísení dochází, výrazně menší. 

Ohřívač instalujte do zateplené části domu, a to co nejblíže odběrným místům, ideálně tak, aby od nich nebyl vzdálen více než dva metry. U delšího potrubí se voda cestou ochladí, a vy byste tak zbytečně platili za její ohřev.

Pokud tuto podmínku není možné dodržet, zvažte ke vzdálenějšímu odběrnému místu pořízení menšího, samostatného ohřívače vody. O tom, jak lze doma bojovat s tvrdou vodou, jsme psali zde.

Fotogalerie
Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu