|  BYDLENÍ
po 20. května, svátek má Zbyšek, zítra Monika
Tipy a inspirace
I hezký obal je dobrou vizitkou domácích produktů  

Jak odstranit zbytky etiket a lepidla ze zavařovacích skleniček pomocí věcí, které máte doma

25. června 2020 12:15 / Pixabay
 38   0
Během roku doma skladujeme skleničky různých velikostí, abychom je v létě znovu vytáhli a naložili si do nich domácí produkty. Často však na nich ulpívají zbytky etiket nebo lepidla, které se marně snažíme dostat dolů. Existuje přitom několik různých způsobů, jak se jich zbavit.

Zavařování se znovu stává fenoménem. Představuje způsob, jak co nejlépe zužitkovat vlastní úrodu nebo si z vybraných surovin připravit domácí džemy, kompoty či nakládanou zeleninu dle vlastního gusta. Když už se do výroby domácích produktů pustíme, chceme, aby nějak vypadaly. První dojem dělá obal. Papír nebo lepidlo ale někdy drží na skladovaných skleničkách jako přibité. Jestli se jich chcete zbavit, vyzkoušejte následující tipy. 

V první fázi horká voda

Papírové etikety se často samy sloupnou, pokud umyjete skleničky v myčce. Stejně tak pustí, když je na nějakou dobu namočíte do horké vody, do níž přidáte trochu saponátu nebo octa. Co se vám sloupnout nepodaří, je nutné vyčistit mechanicky.

Nejvíc dokážou potrápit nevzhledné pruhy lepidla, které obyčejně pod vodou nepustí. Poradit si s nimi naštěstí dokážou dvě ingredience, které máte obyčejně vždycky po ruce: stolní olej a jedlá soda. Z obou přísad smíchejte kašičku a naneste na lepidlo. Nechejte působit a s trochou štěstí setřete po chvilce zbytky papírovou utěrkou.

Pomůže olej i líh

Podobné účinky má dětský olejíček. Naneste jej na tampon nebo chomáč vaty a přetírejte skleničku do té doby, než bude povrch hezky hladký. Nakonec umyjte sklo v horké vodě. S menšími kousky lepidla si hravě poradí také vlhčené ubrousky, které máte po ruce. Obsahují trochu alkoholu, který lepidlo rozpustí.

Stoprocentní je benzin

Na větší plochy se doporučuje líh, který se nanese na houbičku nebo hadřík. Zafunguje ale také obyčejný odlakovač na nehty. Hodí se na sklo i kov, plast by však mohl kvůli agresivnějšímu složení poškodit. Stoprocentně spolehlivý je potom technický benzin. Přestože se jedná o chemický způsob čištění, na některé typy lepidel neplatí nic jiného. Dále čtěte: Jak lze doma zužitkovat obyčejné mýdlo. Jeho využití v domácnosti je široké.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu