|  BYDLENÍ
ne 19. května, svátek má Ivo, zítra Zbyšek
Koupelna
Místo komerčních přípravků dejte přednost octovému roztoku a nebudete litovat 

Se zaschlými kapkami ve sprše si poradí tři kuchyňské ingredience

26. června 2020 09:18 / Pexels
 0   0
Zaschlé kapky na dveřích sprchového koutu dokážou zkazit dojem v každé koupelně. Přestože boj s nimi není jednoduchý, existuje několik možností, jak se jich zbavit na delší dobu a bez větší námahy.

Pokud teprve stojíte před rozhodnutím, jaký sprchový kout zvolit, uvažujte prakticky. Přestože čisté sklo působí čistě a elegantně, na pískovaném skle nebo dveřích s plastickými vzory se zaschlé skvrny od vody částečně ztratí, takže není nutné po každém mytí používat stěrku. A nutno dodat, že ne všichni členové domácnosti mají smysl pro pořádek, takže údržba sprchového koutu obvykle zůstává na jedné osobě.

Tvrdé vody vás zbaví změkčovač

Kapky ulpívají na skle tím víc, čím je tvrdší voda. Pokud vás trápí v domácnosti vodní kámen, řešením mohou být filtry nebo změkčovač vody. Nejde sice o levnou záležitost, ale z dlouhodobého hlediska se jeho pořízení vyplatí. Vodní kámen se usazuje na kohoutcích, hlavicích, bojlerech i na kuchyňských spotřebičích.

Existuje speciální přípravek, který odpuzuje vodu a nanáší se na sklo ihned po instalaci sprchového koutu. Nátěr by se měl pravidelně obnovat, aby byl skutečně účinný, a to přibližně jednou za půl roku. Jestli jste tuto šanci propásli, před nákupem chemických přípravků sáhněte nejdřív do spíže.

Ocet, jedlá soda, citronová šťáva

Z osvědčených ingrediencí lze na zaschlé kapky od vody doporučit jedlou sodu, ocet i citronovou šťávu. Ocet funguje spolehlivě v poměru 1 : 1 s vodou nalitý do rozprašovače. Hravě si poradí s lehkou vrstvou vodního kamene. Na silnější nános je lepší ocet ohřát a zředit v menším poměru, případně aplikovat do sprchy samotný.

Pro větší účinek zkuste přidat do octového roztoku lžíci jedlé sody. Aplikujte na postižená místa a nechte alespoň čtvrthodinku působit. Poté horkou vodou opláchněte a následně otřete suchým hadrem. Pokud dáváte přednost citronové vůni, vymačkejte z plodů šťávu a potřete jí místa, kde kapky ulpěly. Společně se zaschlými kapkami vody by měla kyselina rozpustit také mýdlové skvrny ve sprše. Kombinovat lze i ocet s citronovou šťávou.

Plíseň si žádá agresivní savo

Přírodní ingredience si dokážou poradit se zaneřáděnou sprchou skutečně účinně. V okamžiku, kdy už ani jedna z nich nezabírá, je na místě generální úklid, s nímž pomohou jen chemické prostředky. Vodní kámen i plíseň, s níž si jej lze snadno splést, spolehlivě zlikviduje klasické savo. Dále čtěte: Nejčastější důvody, proč se vám pravidelně tvoří v koupelně plíseň.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu