|  BYDLENÍ
pá 14. června, svátek má Roland, zítra Vít
Tipy a inspirace
Náhradní díly na opravu žaluzií vyjdou na pár korun 

Nejčastější závady žaluzií a návod, jak si je rychle a levně opravit svépomocí

13. června 2020 09:18 / Depositphotos
 78   3
Horizontální žaluzie má v oknech většina domácností. Servis si objednává nejčastěji tehdy, když praskne silonové vedení nebo se přetrhne ovládací řetízek. Stalo se to i vám a rádi byste ušetřili za techniky? Nebojte se opravit žaluzie svépomocí.

U starších žaluzií bývá nejčastější příčinou závady jejich stáří nebo nekvalitní materiál. Silony, které jsou vystaveny UV záření, totiž trpí a postupně degradují. Dříve navíc výrobci používali k výrobě žaluzií velmi slabý silon, který zkřehne a zlomí se velice rychle. Ale i necitlivý zásah při čištění žaluzií nebo nenechavé ruce dětí někdy dokážou své. Pro průměrně šikovného člověka naštěstí není oprava žádný problém.

Zatímco přivolání servisu vyjde minimálně na stovky korun, náhradní sada na opravu řetízkových žaluzí se dá pořídit mnohem levněji. Pak už jen stačí přistavit k oknu žebřík a vzít si na pomoc nůž, řuční či elektrický šroubovák a pustit se do práce.

Jak opravit prasklý vlasec

1. Jako první odstraňte krytky žaluzie na bocích v místech, kde je přišroubovaná k oknu. Lamely vytáhněte nahoru a odšroubujte také vruty, kterými je žaluzie spojena s okenním profilem.
2. Žaluzii sundejte a hned si ji nafoťte, abyste věděli, jak je vlasec v mechanismu uchycený. Teprve potom odjistěte plastový kolíček a protrhlý vlasec vytáhněte.
3. Všechny lamely si srovnejte k sobě a skrze všechny otvory provlékněte nový silon. Nejdříve jej upevněte v horní kolejničce, poté zajistěte plastovou destičkou, která slouží jako pojistka.
4. Žaluzii přišroubujte na okno stejným způsobem, jakým jste ji sundali dolů. Nový vlasec napněte, případně udělejte uzlík a přečnívající silon odstřihněte.

Jak opravit utržený řetízek

1. Demontujte žaluzii z okenního rámu stejným způsobem, jako v prvním případě a z horního profilu vytáhněte základovou desku.
2. Vyndejte z horní desky ozubené kolečko a vyvlečte z žaluzie protržený řetízek. Následně kolečko vraťte zpátky na místo a do převodovky navlečte nový řetízek.
3. Řetízek spojte spojkou umístěnou na venkovní stranu a nasaďte na základní desku. Namontujte žaluzii na okenní rám a rychlou prověrkou zkontrolujte, zda jste řetízek navlékli správně.

Jak napravit křivý chod žaluzií

1. Sundejte žaluzii z okenního rámu a pomocí šroubováku vytáhněte z dolní lišty spodní zátku.
2. Klínek vymáčkněte ze zátky a povolený textilní pásek, který bývá nejčastější příčinou křivého chodu, z klínku odrolujte.
3. Narolujte pásek zpět tak, že začnete od silnější strany klínku. Poté jej zatlačte zpátky a zátku zasuňte. Nyní žaluzii na okno zpátky připevněte a vyzkoušejte její funkčnost. Dále čtěte: Jak si svépomocí vymalovat byt snadno, rychle a bez kocourů.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu