|  BYDLENÍ
po 20. května, svátek má Zbyšek, zítra Monika
Interier
Kusy kulatiny vypadají v interiéru velmi působivě 

Dřevěné doplňky do bytu si zvládnete vyrobit i sami. Využijte zbytky

28. června 2020 13:00 / Depositphotos
 1   0
Máte rádi dřevo? Zkuste si z něj vyrobit vlastní interiérové dekorace. Jejich výroba není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Tvořit můžete ze starých palet, ale i z rozebraných kousků nábytku, staršího plotu, obložení či odřezků, které najdete při procházce v lese.

Dřevo je nadčasové a doplňky, které si z něj vyrobíte, můžete využít jak doma, tak na zahradě. Potěší vás tím spíš, když je můžete prohlásit za své vlastní. Práce se dřevem je fascinující a věřte, že jakmile jednou začnete, jen tak vás neomrzí. Vrhněte se do dobrodružství. I ze zbytků lze vytvořit atraktivní dekorace.

O dřevěných paletách už toho bylo napsáno spoustu. Jedná se o poměrně levný recyklovatelný materiál, z něhož jednoduše vyrobíte květinovou stěnu, zahradní nábytek nebo jednoduchou postel. My se nyní ale zaměříme na doplňky z takových kusů dřeva, které by mnozí už předem považovali za odpad.

Co budete potřebovat

Pro jednoduchou práci se dřevem se hodí nářadí, které většinou nechybí v žádné dílně:

  • pilka
  • hoblík
  • vrtačka
  • lepidlo
  • dláto

Dekorace z dřevěných koláčů

Plátky dřeva z kulatiny se dají v interiéru využít na několik různých způsobů. Poslouží jako podložky pod hrnky nebo pod skleničky, pokud si s nimi trošku pohrajete, vyrobíte z nich efektní svícen na malou čajovou svíčku. Dřevěnými koláči si můžete orámovat zrcadlo nebo vytvořit zajímavou nástěnnou dekoraci.

Podložka z dřevěných hranolů

Jednoduše využít se dají také zbytky menších hranolů. Nalakujte je ve stejném odstínu, poskládejte k sobě, všechny provrtejte po stranách a dírami protáhněte pevný provaz, který hranoly po obou stranách spojí. Vlastnoručně vyrobenou podložku využijete při výstupu ze sprchy nebo na terase. Z menších kousků hranolů si můžete vyrobit jednoduché miniaturní domky, které slepíte k sobě a ozdobíte jimi stěnu dětského pokoje.

Čelo postele ze starých latěk

Nemáte u postele čelo a uvažujete, že si pořídíte novou? Zkuste si vyrobit své vlastní! Postačí vám několik stejně dlouhých a silných laťek, které natřete libovolným odstínem a stlučete k sobě. Pomocí vrutů připevníte konstrukci na zeď a pokud budete moc šikovní, můžete si do něj namontovat z každé strany i malou lampičku.

Staronové obložení na chodbě

Dřevěné obložení se znovu vrací do módy a hodí se především do rustikálního či venkovského interiéru. Nezapomeňte starší laťky přebrousit, natřít libovolným hnědým odstínem, případně na bílo, dodat dřevu patinu a přibít na stěnu. Dřevěné obložení oceníte především v zimě, protože krásně izoluje. Kdo si chce vyhrát, ozdobí si obložení libovolnými ornamenty.

Kouzelné dekorace ze zbytků v lese

Najít při procházce lesem zajímavý plát dřeva není takový problém. Kvůli ničivému kůrovci jsou lesáci nuceni kácet jeden smrkový porost za druhým, čehož můžete využít ve svůj prospěch. Z plátu dřeva, který doma klasicky ošetříte, může vzniknout servírovací tác, originální nástěnné hodiny, dekorační rám na květiny, ale dokonce i takové věci, jako je stolička či ministolík, pokud dřevu přišroubujete nohy.

Pařezy jako originální doplněk

Z větší kulatiny či pařezů si vytvoříte na zahradě zajímavé sezení. Využít je však můžete také v interiéru, kde poslouží jako odkládací stolek na květiny, konferenční nebo noční stolek. Nezapomeňte dřevo předem ošetřit, aby vydrželo co nejdéle a vynikla jeho krásná struktura. Dále čtěte: Oživte svůj domov. Zkuste si vystavit obrázky nebo rodinné fotografie s nápadem.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu