|  BYDLENÍ
ne 19. května, svátek má Ivo, zítra Zbyšek
Tipy a inspirace
Nejlepší ozdravné účinky má rostlina, která je alespoň tři roky stará 

Použití aloe vera je jednoduché. Získejte z něj hojivý gel, který nahradí půlku lékárničky

27. června 2020 11:37 / Pixabay
 61   1
Aloe vera má doma v květináči kdekdo. Málokdo však umí tuto léčivku skutečně využít. Stačí přitom tak málo – odlomit list a využít blahodárné účinky šťávy, která spolehlivě zahojí rozbité koleno i hmyzí štípnutí. A umí toho mnohem víc. Ne nadarmo se jí říká rostlina nesmrtelnosti.

Aloe vera patří k rostlinám, které pomáhají zbavit místnost toxinů. Jde o jednu z nejoblíbenějších čističek vzduchu. Po staletí se však využívá také v léčitelství. Obsahuje celou řadu vitaminů a minerálů, které prospívají lidskému organismu. Aloe vera lze užívat vnějším způsobem i vnitřně, a to v syrovém stavu. Je prokázáno, že vůbec nejlepší ozdravné účinky má alespoň tři roky stará rostlina.

Jak pěstovat aloe vera

Jedná se o nenáročnou rostlinku, která si žádá pouze propustnou půdu a dostatek světla. Nejvíce jí svědčí pobyt na okně na jižní nebo východní straně. V létě jí vyhovují teploty kolem 25 °C, v zimě mezi 15–18 °C. Se zálivkou to netřeba nijak přehánět.

Jak vyrobit hojivý gel

To nejcennější z aloe vera se nachází uvnitř rostliny. Její listy obsahují šťávu, která připomíná průhledný gel. Obsahuje kolem dvou set významných složek. Získat jej je poměrně jednoduché. Stačí si vzít na pomoc ostrý nožík a čistou nádobku.

Nejdříve vezměte jeden z vnějších listů rostliny a odřízněte. Opatrně odřezávejte kůži ze všech stran, použít přitom můžete i škrabku na brambory. Jakmile vám z listu zbyde pouze masitá část bez kůže, nakrájejte ji na menší kousky a v misce rozmixujte. Použít lze také odšťavňovač. Gel uchovaný ve vzduchotěsné nádobce vydrží v lednici až týden. Můžete jej mít stále v pohotovosti pro případ, že by se k čemukoliv hodil.

Pokud potřebujete použít aloe vera okamžitě, stačí list rostlinky zbavit ostnů, podélně rozříznout a masitou částí přiložit na postižené místo. Hojivou šťávu lze totiž získat z aloe vera i pouhým vymačkáním. Vždy je ale lepší zbavit se slupky, obsahuje totiž latex, který může působit na pokožku dráždivě.

K čemu všemu aloe vera využít

A konečně to nejdůležitější: k čemu všemu se aloe vera hodí? Dokáže si poradit s rozbitými koleny, boláky po kousnutí hmyzem i drobnými popáleninami od kávy či od žehličky. Používá se často na různé ekzémy nebo kožní záněty. Pomáhá hojit akné, afty i opary, stejně tak plísňová onemocnění. Hojivý gel dokonce zmírňuje bolest ve svalech. Aloe vera se také běžně míchá s bílým vínem a vtírá k vlasovým kořínkům. Výrazně totiž zabraňuje vypadávání vlasů. Protože dokonale hydratuje, skvělou službu prokáže i vaší pleti - pronikne až do hloubky kůže a dodá jí potřebnou dávku vitaminů.

Aloe vera se užívá také vnitřně. Lžičku šťávy získané z listů si můžete denně přimíchat do jogurtu, případně ji přidat do salátové zálivky. Používá se pro výrobu likérů, ale i letních osvěžujících nápojů. Smíchejte džus s vodou, přidejte pár kapek citronu, lžičku aloe vera a máte hotovo.

Pozor na předávkování

Aloe vera pomáhá na lepší trávení, léčí zácpy, ale i nechutenství. Hodí se při detoxikaci organismu, snižuje hladinu krevního cukru, zbavuje tělo toxinů a zvyšuje obranyschopnost těla. Není ovšem vhodná pro těhotné či menstruující ženy, při gynekologických potížích nebo krvácejících hemoroidech. Zvyšuje totiž prokrvení břicha a pánve a při předávkování může podráždit ledviny. Jedna lžička denně bohatě stačí. Dále čtěte: Pokud vaříte na plynu, většina pokojovek nepřežije. Rostliny, které fungují jako čističky toxinů, to zvládnou.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu