|  BYDLENÍ
ne 28. dubna, svátek má Vlastislav, zítra Robert
Interier
Japandi styl působí velmi esteticky 

Bydlení podle nových trendů. Styl Japandi je minimalistický, ale útulný

29. června 2020 08:28 / chloedominik.com
 0   0
Jestliže rádi sledujete nejnovější trendy v bydlení, už jste možná narazili na nový styl nazvaný Japandi. Jde o kombinaci japonského a skandinávského designu. Společným jmenovatelem je minimalismus. Celek ale nepůsobí chladně, ale naopak hřejivým a uklidňujícím dojmem. Japandi si také oblíbí milovníci funkčního bydlení.

Když člověk přihlédne ke kulturním vazbám mezi Japonskem a Dánskem, není ani moc divu, že dva styly vycházející z těchto zemí spolu tak harmonizují. Už před 150 lety totiž dánští architekti, umělci a designeři jako jedni z prvních lidí ze západu odjeli do Japonska hledat novou inspiraci. Podle mnoha odborníků lze tento raný japonský vliv spatřit v současné dánské keramice, nábytku, architektuře otevřených prostor a minimalismu. Na druhou stranu také mnoho Japonců obdivuje dánský styl.

Oba národy spojuje nejen úcta k řemeslníkům, řemeslnému zpracování a přírodním materiálům – zejména pak ke dřevu. Ale také záliba v jednoduchosti, která je patrná jak v japonské filosofii wabi sabi, tak v dánském přístupu hygge.

Spojení dvou stylů

Výraz Japandi vznikl spojením slov japonský a skandi a nový styl kombinuje prvky z obou stylů. Skandinávský styl je minimalistický styl, vynikají v něm přírodní materiály, jednoduchý a funkční nábytek, rovné linie a neutrální odstíny bílé, šedé a černé.

Japonský styl má podobné znaky. Je rovněž hodně jednoduchý a minimalistický a typické je pro něj užití minima nábytku. Barevné odstíny jsou převážně světlé - smetanové, béžové a krémové. Japonci také hodně používají přírodní materiály, ale jiné druhy typické pro jejich oblast. Zatímco Skandinávci si dávají záležet na přírodním dřevu, Japonci používají různé dřeviny, bambus, rýžový papír a hedvábí.

Hlavním smyslem moderního stylu Japandi je vytvoření klidného prostředí, ve kterém se lidé mohou uvolnit a cítit se pohodlně a přirozeně.

Jak vytvořit Japandi v domácnosti

Pro pokoj ve stylu Japandi je zásadní minimalismus. Nemusíte se hned zbavovat veškerého nábytku. Snažte se ale vytvořit volně plynoucí prostor na podlaze bez zbytečností. Zvolte nábytek s účelnými liniemi a vyvarujte se designům s mnoha ornamenty – čím prostší, tím lepší.

Na dojmu útulnosti se hodně podílejí zvolené barvy, kde převládají zemité odstíny typicky pro japonské interiéry. V Japandi se užívá daleko méně bílých a černých odstínů, které působí chladně. Naopak zemité odstíny vyjadřují teplo a působí příjemným dojmem, který doslova láká posadit se do měkkých podušek a odpočinout si v harmonickém prostředí.

Znaky typické pro styl Japandi

  • Minimalismus - základem je jednoduchost, hospodárnost tvarů a skromná barevná paleta.
  • Funkčnost - veškeré použité vybavení je plně funkční, heslem Japandi je otázka “opravdu je tato věc potřebná?”
  • Prostor -  minimum nábytku dává vyniknout otevřenému prostoru.
  • Osvětlení - důraz na denní světlo.
  • Neutrální barevné tóny - dominují jemné a světlé odstíny - bílá, béžová, šedá, hnědá barva, žádné neony či honosné barvy.
  • Přírodní materiály a textury - hodně se využívá dřevo, ratan, proutí a bambus, vlna, hedvábí, bavlna, samet.
  • Drobné nedokonalosti - láska k řemeslné práci a pečlivé ruční výrobě.
  • Živé rostliny - nezbytnou součástí Japandi jsou zelené rostliny, které podtrhují soulad s přírodou. Nejlépe se budou vyjímat v cihlových květináčích.

Filosofie stojící za designovými přístupy obou národů volají po doplňcích upřednostňujících funkčnost před dekorativními vlastnostmi. Hodí se například keramické nádobí bez glazury, vázy a pár knih. Nakonec zkombinujte skandinávské útulné pohodlí s japonskou nedokonalostí pomocí kontrastních polštářů a přehozů. O skandinávském stylu jsme blíže psali zde.

Fotogalerie
Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu