|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Exterier
Jedlá soda je všestranným pomocníkem, který stojí za to vyzkoušet 

Užitečné tipy, jak využít jedlou sodu na zahradě. Dokáže zázraky

15. června 2020 09:28 / Depositphotos
 109   1
Jestli jste si oblíbili jedlou sodu na čištění v domácnosti, nezapomeňte jí letos přikoupit o něco víc. Všestranné využití má totiž i na zahradě. Zbaví vás slimáků, dokáže si poradit s plevelem a rajčatům dodá chuť, na kterou jen tak nezapomenete.

Soda bikarbona stojí pár korun a přesto dokáže hotové zázraky. Během chvilky odstraní připáleninu z pánve, zápach z lednice i plíseň z rohu místnosti. Pouze na pečení ji dnes zkrátka využívá jen málokdo. Už jste ale vyzkoušeli účinky jedlé sody na zahradě? Přinášíme vám tipy, které stojí za to vyzkoušet.

1. Sladší rajčata

Málokdo dnes odolá pokušení sklízet vlastní rajčata. Protože nejsou nijak náročná na prostor, dají se pěstovat i na balkoně v paneláku. Jestli je chcete mít letos sladší, přidejte trochu jedlé sody do zeminy, v níž rajčata pěstujete.

2. Postřik na růže

Zdobí vaši předzahrádku záhon růží? Pokud byste rádi, aby se jim dobře dařilo, dopřejte jim výživný roztok z jedlé sody. Do tří litrů vody přidejte polévkovou lžíci sody, stejné množství soli a polovinu lžíce amoniaku.

3. Výživa pro pelargonie

Na jedlou sodu nedají dopustit ani pěstitelé begónií nebo pelargonií. Tyto rostliny totiž vyžadují zásaditou půdu, kterou lze vytvořit pomocí speciálního roztoku z vody a jedlé sody. Díky lepším podmínkám se vám odmění bohatým květenstvím. Dále čtěte: Muškáty jsou klasika, ale existují i hezčí rostlinky, kterými můžete ozdobit truhlíky i balkon.

4. Zbaví chodník plevele

Pokud vás naopak trápí plevel vrůstající do chodníku, poměrně rychle jej zlikvidujete pomocí jedlé sody a vody, případně sody a kuchyňského octa. Laciný ekologický rozprašovač se postará o to, aby chodník dostal znovu hezký vzhled.

5. Zahubí slimáky

Slimáci jsou postrachem všech zahradkářů. Během chvilky dokážou zlikvidovat celou úrodu. Nechce se vám přemožené lezoucí šneky sbírat ručně? Pak je poprašte jedlou sodou. Brzy seschnou a zahynou. Sodu lze rozprášit všude tam, kde se slimáci nacházejí.

6. Odežene mravence

Jedlá soda nevoní ani mravencům. Poprašte ji na místa, kde se nejčastěji vyskytují, a máte po problému. Jestli jednoduchá rada nezabrala, vyzkoušejte speciální postřik z octa, sody a vody. Tímto způsobem můžete mravencům zamezit přístup na květinové záhony a podobně.

7. Konec plísním

I na zahradě nebo kolem domu nás může čas od času potrápit nežádoucí plíseň. Stejně jako v domácnosti vyrazte do boje s jedlou sodou. Smíchejte ji s vodou a buďto z ní vyrobte postřik nebo kašičku, kterou aplikujete na postižená místa.

8. Odstraní zápach z kompostu

Nepříjemný zápach, který se často line z kompostu, znepřístupní část zahrady k obytným účelům. Výborným neutralizátorem je právě soda bikarbona. Stačí s ní popřášit biologický odpad a smrad zmizí.

9. Prověří kyselost půdy

Užitečnou informaci, která má nemalý vliv na následnou úrodu, zjistíte během chvilky. Stačí, když pokropenou zeminu poprášíte trochou jedlé sody. Objevují se bublinky? Pak má půda kyselé PH a naopak.

10. Čistí ruce i náčiní

Zapomněli jste si vzít na práci kolem domu rukavice a marně uvažujete, jak se zbavit vlezlé špíny? Místo mýdla vyzkoušejte jedlou sodu. Špína půjde snáz dolů. Soda si skvěle poradí i se špinavým zahradním náčiním nebo staršími květináči.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu