|  BYDLENÍ
pá 17. května, svátek má Aneta, zítra Nataša
Tipy a inspirace
Jistou ochranou jsou mrazuvzdorné kohoutky a topné vyhřívací kabely 

Nedopusťte, aby vám zamrzla voda v trubkách. Poradíme, jak se chránit

16. prosince 2018 10:09 / Depositphotos
 1   4
Venku mrzne, až praští, a vám přestanou topit radiátory a téct voda v celém domě? Zřejmě vám zamrzlo potrubí. Navzdory všem doporučením se stále jedná o každoroční nešvar českých domácností. Poradíme vám, jak nepříjemnou situaci řešit, a především jak jí předejít.

V prvé řadě pomůže vyhnout se nesmyslnému šetření. Zrovna v tomto případě se šeredně nevyplatí. Nejčastěji totiž zamrzne voda těm, kteří nemají trubky zakopané dostatečně hluboko a také chráněné před silnými mrazy. Za silné mrazy jsou přitom považovány teploty pod minus deset stupňů Celsia. Standardem je už řadu let tepelná izolace trubek. K dostání jsou různé typy. Ani kvalitní izolace sice nikdy není stoprocentní ochranou, ale je tím minimem, co můžete pro potrubí v zimě udělat.

Řešením jsou topné kabely

Dobrá izolace se týká také šacht nebo vrtů, polystyrenem doporučují vodaři pokrýt například i poklop. Ventil venkovních kohoutků je pak lepší už před prvními mrazy uzavřít. Jestli máte klasický, hrozí, že popraská. Lepším řešením je pořídit si mrazuvzdorný, který odolá i silným mrazům. Pokud chcete kohoutek používat i během zimy, můžete jej opatřit topným kabelem, který obmotáte kolem něj.

Není možné vypnout topení

Vyhřívací kabely se používají ve venkovním prostředí, a to nad zemí i pod zemí, ale také ve sklepech nebo suterénech uvnitř domů, na chatách, v garážích. Dovedou ještě lépe ochránit také armatury nebo čerpadla. Samoregulační mají tu výhodu, že si podle potřeby samy sníží nebo navýší teplotu na určitém místě. Před odjezdem na delší dobu, ať už v případě chalup nebo rodinných domů, se však vyplatí vodu zastavit. A samozřejmě obydlí temperovat alespoň na patnáct stupňů. Vypnout topení totiž rozhodně není řešením - a to ani v koupelně! Používáte mikroventilaci na oknech i v zimě? Děláte velkou chybu, psali jsme zde.

Otevřený oheň je tabu

Jestli jste některé z doporučení podcenili a doma vás čeká problém, rozhodně se nesnažte rozmrazit trubky otevřeným ohněm! Spíš než se ohřejete, budete volat hasiče. Lepším řešením jsou teplovzdušné fukary nebo horkovzdušné pistole, zafungují také přenosná kamna či přímotopy. Profesionálové pak běžně používají speciální rozmrazovací transformátory. Pokud vám zamrzl vodoměr, nezbývá, než kontaktovat vodárenskou společnost.

Náš tip

Aby vám nezamrzlo na chatě nebo chalupě ústřední topení, lze do vody v topné soustavě přidat nemrznoucí směs. Ochránit si můžete tímto způsobem i rodinný dům.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu