|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Interier
Nevybírejte zařízení do bytu nahodile, řiďte se raději osvědčenými barevnými kombinacemi 

Znáte zásady, jak ladit v interiéru barvy? S výběrem vám pomůže i barevný kruh

09. prosince 2018 10:54 / Depositphotos
 0   0
Při zařizování bytu i koupi doplňků se většinou řídíme vlastním vkusem. Někdy se ale stane, že nás zaujme několik stylů najednou nebo se nám zkrátka líbí více barevných kombinací. A pokud si jejich výběr nepohlídáme, může z toho být docela pěkný pelmel. Jak se mu vyhnout?

Pokaždé se vyplatí vycházet z určitých zásad. Jenom tak totiž dosáhneme toho, že bude zařízení našeho bytu působit harmonicky a budeme se v něm cítit dobře. Barvy přitom hrají zásadní roli. Jiné se hodí do předsíně, jiné do ložnice nebo do obýváku. Nebudeme se nyní zabývat jejich významem, ale řekneme si, jak je vhodně kombinovat.

Tři barvy a stačí

Při kombinování barev v interiéru je vždy dobré řidit se pravidlem tři a dost. Týká se to podlah, oken, dveří, nábytku, textilií a dalších dekorací. Ideální je, pokud je jedna z barev takzvaně spojovací. Většinou to bývá podlaha stejná ve všech částech bytu nebo alespoň podlaží. Podle průzkumů je vhodnější do interiéru tmavší barva podlahy – na rozdíl od světlé působí totiž stabilně a zemitě.

Výběr usnadní barevný kruh

Dominantní barva by se měla objevit přibližně ve dvou třetinách bytu. Další dvě by pak měly zvolenou základní barvu doplňovat. Jaké vybrat a nešlápnout vedle? Pomoci může takzvaný barevný kruh. Tvoří jej základní barvy červená, modrá, žlutá a celá řada jejich kombinací a odstínů. Ladí k sobě vždy barvy, které jsou postavené proti sobě, nebo příbuzné – tedy odstíny, které najdete při sobě. S barevným kruhem si můžete před výběrem věcí docela hezky pohrát.

Oblíbená barva jako doplňková

Dokážete si představit dvě třetiny bytu v červené nebo zelené barvě? Jen těžko. Brzy byste ji začali nesnášet. Pokud tedy není vaší oblíbenou barvou univerzální barva typu bílá, hnědá, šedá či její odstíny, nepovažujte ji za dominantní, ale raději s ní počítejte jako doplňkovou. Krásně vynikne na neutrálním pozadí.

Pozor na studené a teplé odstíny

Na mysli mějte i skutečnost, že studené odstíny je lepší kombinovat se studenými a teplé s teplými. Obecně platí, že teplé barvy prostor opticky zmenšují, ale jsou útulnější, chladné jej zvětšují, zato tolik „nehřejí“. Sladit teplé a studené barvy v jedné místnosti může být kumšt a takovou volbu nechte raději na odbornících.

Na malém prostoru jde všechno vidět

A malé pravidlo na závěr: zatímco ve velkých prostorách si lze dovolit prakticky cokoliv, na malém je nevkus a chaos ihned patrný. Pokud si tak nejste výběrem jisti, prolistujte raději několik katalogů nebo projděte internet a jednoduše kopírujte, co se vám líbí. Osvědčené barevné kombinace totiž nikdy nezklamou. Zvážit můžete i vhodné obložení, které místnost zateplí a navíc zútulní.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu