|  BYDLENÍ
čt 19. září, svátek má Zita, zítra Oleg
Koupelna
K vyspádování sprchového koutu se obvykle používá mozaika 

Rozlučte se s vaničkou. Podlahový žlab už se běžně instaluje i do paneláků a lépe se udržuje

27. června 2018 14:28 / Shutterstock
 10   3
Klasické vaničky nahrazují v českých koupelnách stále častěji podlahové žlaby. Jsou bezbariérové, dobře se udržují, lépe navíc dotvářejí design moderních prostor. Ale i mezi žlaby je velký rozdíl. Jak vybrat ten, se kterým budete spokojeni celou řadu let?

Zastánci klasiky stále nedají dopustit na vaničky, protože jsou podle nich spolehlivější, a nehrozí, že by protekly. Většinou vám však neřeknou, jak často se stává, že vaničky prasknou. Jejich výměna přitom není zrovna levnou záležitostí. Řada instalatérů naopak zbytečné obavy před bezbariérovými žlaby vyvrací. Jsou řešeny spádem a chráněny izolací, takže už se běžně instalují v rodinných domech do patra i do panelových domů. Instalace podlahového žlabu není nijak náročná, počítat s ním však musíte už před rekonstrukcí koupelny.

Žlab lze vybrat během oprav koupelny přímo s instalatérem, který by vás měl informovat o veškerých možnostech a upozornit na případná úskalí. Nezřídka se však stává, že řemeslník doporučuje stále jeden typ, na který si zvykl, aniž by s vámi varianty probral. Představu si proto udělejte i sami. Zajímat by vás přitom měl nejen vzhled roštu, ale zejména funkčnost žlabu. Velikost sprchového koutu limituje šířkou.

Chcete masáže? Zvyšte průtok

Aby se při běžném sprchování voda ve sprchovém koutě nedržela a vy nemuseli pustit stěrku z ruky, důležitý je dostatečný průtok, který se uvádí v litrech za minutu. Kapacita většiny žlabů na trhu je dostačující. Jiná situace ale nastává v případě, že si chcete ve sprchovém koutě dopřát komfort a nainstalovat masážní prvky. Spotřeba vody se zvýší a tomu je nutné přizpůsobit i žlab, který by měl mít vyšší hodnoty průtoku. Jestli se však rádi po náročném dni sprchujete, oceníte hydromasážní panel.

Nejčastěji se instalují kousek od stěny

Na podlahu, nebo na stěnu? Nejčastěji se žlaby pokládají pět centimetrů od stěny, aby byl průtok vody zajištěn ze dvou stran. Instalovat jej však můžete i přímo ke stěně nebo do kachliček z boku. Další dva zmíněné typy ochrání před protečením speciální typy s vertikálním izolačním límcem. Chybět nesmí hydroizolace, a to ve všech případech. Podlahové žlaby vyžadují obvykle minimální stavební výšku 85 mm. Pořídit se však dají i nižší o výšce 55 mm.

Zápachu zabrání dvě odtokové komory

Nikdo netouží po tom, aby řešil v koupelně zbytečný zápach. Vyhnout se tomu lze vhodným výběrem zápachových uzávěrů. Zabraňují zpětnému tahu z odpadu do místnosti a smrad eliminují. Na výběr jsou standardní žlaby pouze s jednou uzávěrou, pořídit si však můžete i žlab se systémem dvou odtokových komor. Nebudete muset sifon čistit tak často.

Na viditelném roštu nešetřete

Neméně důležitý je výběr materiálu žlabu. Konstrukční část, která je skrytá v podlaze, se pokládá i v plastu, rošt viditelný mezi kachličky by však měl mít hezčí povrch. Vybírat můžete z ocelých roštů s nejrůznějšími tvary, plných roštů s masivní deskou ze skla, mosazi či kamene. V úvahu berte design vaší koupelny.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu