Nože do šuplíku a za sporák lesklý povrch, aby přišly peníze. Jaké jsou další zásady feng shui v kuchyni?
Kuchyně je srdcem domova a především ti, kteří v ní nejčastěji připravují jídlo, by se v ní měli cítit vždycky příjemně. Na to klade důraz staročínské umění feng shui, jehož zastánci jsou přesvědčeni, že výrazně ovlivňuje proudění energií v domě. Jak ji uspořádat a na co nikdy nezapomínat?
Pokud vám to podmínky umožňují, situujte nejfrekventovanější místnost v domě co nejdále od vchodových dveří. Ideální je směřovat kuchyni na jih, východ nebo jihovýchod. Dveře by neměly být umístěny ani přímo naproti ložnice. Jestli se tomu nevyhnete, mívejte je zavřené. V rodinném domě je vhodné mít kuchyni v přízemí. Vyvarujte se přitom zbytečných zákoutí. Jak se zbavit negativních energií v domě pomocí obyčejné vody, jsme psali zde.
Voda, oheň, kov
Zatímco sporák je symbolem ohně, dřez vody a lednice představuje kov. Všechny tyto elementy by měly být v kuchyni v rovnováze a ideálně se nedotýkat, ale tvořit pomyslný trojúhelník. Pokud nemůžete zabránit tomu, aby sporák sousedil s myčkou, zmírněte dopady křížení energií například dřevem – v podobě pracovní desky i nádobí. Blokování energie zabrání i zelený koberec položený tak, aby se ho zdroje dotýkaly. Mít doma mikrovlnku se jednoznačně nedoporučuje. V opačném případě ji postavte dál od sporáku.
Kuchař(ka) by měl(a) vždy vidět od sporáku na kuchyňské dveře. Lepší pohodu do domu přinese sporák plynový. Elektrické vařiče totiž ničí energii samotného jídla. Hořáky je však nutné udržovat v čistotě. Podle výkladu starých Číňanů mají totiž vliv na finanční stránku domácnosti. Pro násobení účinku se dokonce doporučuje situovat za sporák lesklý povrch. Někde byste mohli vyčíst, že i zrcadlo, ve frekventované domácnosti byste ovšem neodložili hadr z ruky.
Dřevo a kulaté tvary
Feng shui jednoznačně preferuje kulaté tvary před ostrými hranami. Označuje je za jedovaté šípy, které znemožňují proudění energie v místnosti. Zcela jistě se jim nevyhneme, ale můžeme je kombinovat právě s oblými prvky. Nejvhodnější jsou kuchyňské ostrůvky, protože energie může volně procházet. Jídelní stůl by měl být bytelný, nejlépe ze dřeva. Mějte vždy u stolu o jedno místo navíc, kdyby někdo přišel. A servírujte ze společných nádob, nikoliv přímo na talíře.
Feng shui příliš nepřeje otevřeným policím, háčkům a lištám, na nichž jsou vystavené a zavěšené hlavně pánvičky a nože. Radí je schovat do zásuvek. Stejně tak se nedoporučuje mít vystavené sušené dekorace jako česnek nebo cibule, a už vůbec ne kuchyňský koš.
Feng shui klade důraz na pořádek
Nemusíte být otrokem domácnosti, ale je důležité v ní udržovat alespoň základní pořádek a lad. S tím souvisí čistá pracovní deska, sporák i podlaha. K pohodě v kuchyni nepřispějete skladováním starých konzerv, koření ani zvadlých květin ve váze. Neznamená, že co je schované ve skříňce, jakoby tam nebylo.
Bílá na stěnách je symbolem čistoty a nic jí nezkazíte, protože ladí se vším. Do kuchyně podle feng shui se hodí také pastelové barvy, které představují harmonii. Naopak červená nebo modrá podporují vždy jeden z hlavních symbolů – oheň či vodu. Spíše než řezané květiny se do kuchyně hodí rostliny v květináčích. Vysílají pozitivní energii. Pokud to jde, zkusit je rozmístit do rohů kuchyně tak, aby se celý interiér opticky zakulatil. Velmi oblíbené je také věšení zvonků, které přivolávají energii chi.